• Laboratoria Przyszłości

• Nasza Szkoła wzięła udział w programie Laboratoria Przyszłości - inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, otrzymując wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
          Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.
          Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
          Wśród zakupionych pomocy dydaktycznych oprócz mebli (szafy metalowe, taborety obrotowe)znajdują się m.in. drukarka 3D, sprzęt fotograficzny oraz liczne zestawy edukacyjne promujące wiedzę z zakresu elektroniki, fizyki, chemii oraz przyrody. Zakupione zestawy umożliwiają zrozumienie m.in. zasad działania układów elektronicznych, kształtowanie umiejętności praktycznego wykorzystania wiedzy przyrodniczej czy samodzielne przeprowadzenie doświadczeń.
          Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany podczas zajęć fizyki, chemii, przyrody oraz doradztwa zawodowego.

plakat_laboratorium.pdf

• Czy fizykę można lubić ?

• Z wykorzystaniem zestawów zakupionych w ramach projektu Laboratorium Przyszłości odpowiedź jest tylko jedna - oczywiście, że tak !

Uczniowie klas 8 wykorzystując pakiety fizyczne poznają tajniki obwodów elektrycznych.

• Przedszkolaki w laboratorium

• W czwartek 24 listopada naszą szkolną pracownię fizyczno - chemiczną odwiedziły przedszkolaki - a dokładnie 9 grupa przedszkolna.

Dzieci wzięły udział w chemicznych warsztatach, które miały na celu pobudzanie aktywności badawczej u najmłodszych.

Przedszkolaki mogły samodzielnie przeprowadzać doświadczenia chemiczne: badały odczyn substancji za pomocą papierków wskaźnikowych, poznawały tajniki cieczy obserwując zachowanie się pieprzu na wodzie, badały zachowanie kropli wody w oleju a także mogły stworzyć własnego polimerowego robaka oraz otrzymać sztuczny śnieg.

Każdy przedszkolaczek mógł zabrać ze sobą swojego kolorowego, polimerowego robaczka i polimerowy śnieg w przeźroczystej bombce, którą może zawiesić już niebawem na świątecznej choince.

Doświadczenia były wykonywane z pomocą zestawów zakupionych w ramach projektu „Laboratorium Przyszłości”.

Kto wie, może wśród tych przedszkolaków znajduje się już jakiś młody, naukowy odkrywca?