Aktualności
Konkurs na najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy rozstrzygnięty
- 14.12.2022
Konkurs bożonarodzeniowy na najciekawszy własnoręczny stroik bożonarodzeniowy ROZWIĄZANY! Serdecznie dziękujemy wszystkim za przyniesienie swoich prac i udział w konkursie. Jury w składzie: Nauczycieli, Uczniów oraz Pań Sprzątających nie miało łatwego zadania - prace były niezwykłej urody, obrady więc były niezwykle burzliwe. Po zapoznaniu się z przyniesionymi pracami w liczbie 28, Jury wybrało finalnie 6 najlepszych prac, którym przyznano następujące miejsca:
- Konkurs na najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy rozstrzygnięty: Czytaj więcej
Sukces w Powiatowym Konkursie Literacko-Plastycznym
- 12.12.2022
5 grudnia 2022 roku w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie został rozstrzygnięty powiatowy konkurs literacko - plastyczny "Hobbit w lapbooku". Uczennice klasy VI b Laura Serwotka i Zuzanna Polak równorzędnie zajęły I miejsce. Laura i Zuzia wykonały lapbooki na podstawie książki Tolkiena "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Prace musiały zawierać wiadomości, ciekawostki oraz refleksje dotyczące lektury.
- Sukces w Powiatowym Konkursie Literacko-Plastycznym: Czytaj więcej
Dzieci mówią NIE! podrzucaniu śmieci
- 12.12.2022
Uczniowie klas młodszych wzięli udział w konkursie ‘’Dzieci mówią NIE! podrzucaniu śmieci’’ ogłoszonym przez Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Gminy Pawłowice. Uczniowie każdej z klas wykonali wspólnie plakaty zwracając uwagę na problem podrzucania odpadów w miejsca niedozwolone, a w szczególności zaśmiecanie chodników, poboczy, dróg, lasów, itp. W konkursie najwyżej zostały ocenione prace uczniów klasy pierwszej c, drugiej b i trzeciej a. Wszyscy uczniowie klas, których prace zostały wybrane jako najlepsze otrzymali nagrody rzeczowe.
- Dzieci mówią NIE! podrzucaniu śmieci: Czytaj więcej
Eko warsztaty w bibliotece
- 10.12.2022
W czwartek 8 grudnia grupa aktywnych czytelników naszej biblioteki uczestniczyła w warsztatach eko-rękodzieła „Kreatywne przygotowania do świąt”. Podczas zajęć uczestnicy projektowali i wykonywali kartki oraz ozdoby świąteczne.
Warsztaty zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna Filia Osiedle w Pawłowicach. Dziękujemy za zaproszenie!
- Eko warsztaty w bibliotece: Czytaj więcej
Współpraca ZSP Pawłowice i Politechniki Śląskiej
- 10.12.2022
14 listopada 2022 r. została zawarta umowa o współpracy w obszarze badawczym i edukacyjnym pomiędzy Politechniką Śląską w Gliwicach a Zespołem Szkolno – Przedszkolnym w Pawłowicach. Politechnika Śląska w ramach prowadzonej działalności dydaktycznej i naukowo-badawczej działać będzie na rzecz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Pukowca oraz Publicznego Przedszkola w Modrzewiowym Ogrodzie w Pawłowicach poprzez:
- Współpraca ZSP Pawłowice i Politechniki Śląskiej: Czytaj więcej
Mikołajki 2022
- 06.12.2022
Kto dzisiaj miał szczęście i spotkał w naszej szkole Świętego Mikołaja z pomocnikami?
- Mikołajki 2022: Czytaj więcej
Sprawny, czy nie?
- 01.12.2022
W kalendarium świąt dzień 3- go grudnia jest dniem, w którym osoby dotknięte niepełnosprawnościami mają swoje święto. Jest to bowiem ,,Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych''.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, którego autorką jest pani Agata Sikora, nasza pani pedagog specjalna.
- Sprawny, czy nie?: Czytaj więcej
Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka
- 29.11.2022
21 listopada nasza szkoła wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanego w Polsce przez UNICEF. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość tego dokumentu umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardzi
- Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka: Czytaj więcej
Przedszkolaki w laboratorium
- 29.11.2022
W czwartek 24 listopada naszą szkolną pracownię fizyczno - chemiczną odwiedziły przedszkolaki - a dokładnie 9 grupa przedszkolna. Dzieci wzięły udział w chemicznych warsztatach, które miały na celu pobudzanie aktywności badawczej u najmłodszych. Przedszkolaki mogły samodzielnie przeprowadzać doświadczenia chemiczne: badały odczyn substancji za pomocą papierków wskaźnikowych, poznawały tajniki cieczy obserwując zachowanie się pieprzu na wodzie, badały zachowanie kropli wody w oleju, a także mogły stworzyć własnego polimerowego robaka oraz otrzymać sztuczny śnieg.
- Przedszkolaki w laboratorium: Czytaj więcej
W Ośrodku Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach
- 28.11.2022
25 października uczniowie klasy 4b i 4c wzięli udział w wycieczce do Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach. Nadleśnictwo ogłosiło akcję ''Pamiętajmy o żubrach - zbierajmy żołędzie i kasztany’’. W odpowiedzi - dzieci z przedszkola w Modrzewiowym Ogrodzie i uczniowie Naszej szkoły bardzo chętnie przystąpili do zbiórki darów jesieni, a uczniowie klas czwartych je zawieźli. Dzieci biorące udział w wycieczce miały możliwość spacerowania po ścieżce edukacyjnej, poznawania i obserwowania piękna tego terenu oraz pogłębiania wiedzy o środowisku leśnym i zrównoważonej gospodarce leśnej. Uczniowie oprócz podziwiania wspaniałych okazów żubrów obejrzeli również film zawierający wiele interesujących ciekawostek dotyczących ich życia oraz wysłuchały wykładu na temat otaczającej nas przyrody. Pogłębiły i utrwaliły swoją wiedzę dotyczącą dbania o lokalną przyrodę. Uczniowie wrócili pełni
- W Ośrodku Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach: Czytaj więcej
Dzień Romantyczności
- 23.11.2022
200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Dzieło to było symbolicznym początkiem polskiego romantyzmu. To w nim po raz pierwszy zostały wydane ważne dla kanonu polskiej literatury, poznawane na lekcjach polskiego, utwory takie jak ”Świtezianka”, „Lilie”, „Romantyczność”, „Powrót taty”, „Pani Twardowska”.
- Dzień Romantyczności: Czytaj więcej
Szkolny konkurs historyczny
- 23.11.2022
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, podobnie jak w roku ubiegłym, odbył się w szkole konkurs „I TY ZOSTAŃ ODKRYWCĄ NIEZNANYCH KART HISTORII. 10 PYTAŃ DLA ZAINTERESOWANYCH UCZNIÓW”. Konkurs był przeprowadzony w dwóch kategoriach: dla uczniów klas 4-6 oraz dla uczniów klas 7-8. Otrzymali oni zestawy złożone z 10 pytań/zadań z historii związanych z naszym narodowym świętem i osobą Józefa Piłsudskiego. Na jego wykonanie mieli tydzień czasu. Najlepszym badaczem przeszłości okazała się Laura Serwotka z klasy 6b. Oto wyniki:
- Szkolny konkurs historyczny: Czytaj więcej
Szkolny konkurs recytatorski "Moja Ojczyzna"
- 22.11.2022
W listopadzie odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu recytatorskiego „Moja ojczyzna” dla uczniów klas I-III. Jest to znakomita okazja, by zwrócić uwagę na kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich w kontekście historii państwa i narodu polskiego wśród uczniów klas młodszych.
Dobór repertuaru był bardzo urozmaicony, co dało ciekawy obraz polskiej poezji patriotycznej. Podczas konkursu uczniowie kształtowali postawy obywatelskie i patriotyczne, wyrażali szacunek do ojczyzny i narodu polskiego poprzez pełną emocji recytację.
- Szkolny konkurs recytatorski "Moja Ojczyzna": Czytaj więcej
Zajęcia szachowe
- 22.11.2022
W naszej szkole odbywają się cotygodniowe zajęcia szachowe dla uczniów klas trzecich. Lekcje gry w szachy prowadzi pani Wioletta Michalska oraz pan Jan Milanowski. Cykliczne spotkania młodych szachistów są ciekawą formą spędzania czasu wolnego przez dzieci.
10- Zajęcia szachowe: Czytaj więcej
Charytatywny kiermasz babeczek
- 22.11.2022
Już niemal tradycją w naszej szkole stały się charytatywne kiermasze, które obrazują jak duża jest odpowiedź naszej szkolnej społeczności na krzywdę i ludzkie nieszczęścia. Tym razem z inicjatywy Szkolnego Wolontariatu oraz Rady Rodziców zorganizowana została zbiórka na pomoc pogorzelcom - rodzinie radnego Gminy Pawłowice Piotra Fojcika z Krzyżowic, którego nieruchomość ucierpiała w czasie nocnego pożaru. Na apel organizatorów w cudowny sposób odpowiedzieli rodzice, przygotowując pyszne babeczki. Akcja mogła liczyć na wsparcie rodziców naszych najmłodszych uczniów z grupy 9 przedszkola czyli Sówek oraz Pani Wicedyrektor Moniki Sławackiej. Babeczki cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem, co nie dziwi, gdyż wybór smaków i kolorów był olbrzymi. Tych wyjątkowych wypieków mieli możliwość spróbować także uczniowie pawłowickiej szkoły średniej, którzy poprzez zakup babeczek włączyli się do akc
- Charytatywny kiermasz babeczek : Czytaj więcej
EKO działania w naszej szkole
- 21.11.2022
Sprzątanie świata 2022 r.
W bieżącym roku szkolnym wzorem lat ubiegłych uczniowie Naszej szkoły uczestniczyli w akcji "Sprzątanie Świata". Po przeprowadzonych w klasach pogadankach, dyskusjach uczniowie mieli okazję opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanych z poszanowaniem środowiska. Uczniowie klas trzecich wykonali plakaty promujące segregację śmieci i umiejętne gospodarowanie odpadami. Uczniowie klas szóstych podjęli temat związany z problemem zanieczyszczeń raf koralowych i konsekwencji z tego wynikających. W klasie siódmej uczniowie oglądali fragment filmu "HOME SOS Ziemia", gdzie zwrócono uwagę na problem globalnego ocieplenia i działań jakie należy podjąć. Przypomnijmy, że 14 września Nasi uczniowie wzięli udział w terenowym finale ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata", którego hasło brzmiało: "Wszystkie śmieci są nasze". Głównym celem działań było rozbudzenie świadomo
- EKO działania w naszej szkole: Czytaj więcej
Zajęcia z robotyki
- 18.11.2022
W nowocześnie wyposażonej pracowni komputerowej naszej szkoły, już drugi rok działa koło robotyki. Zajęcia te są prowadzone dzięki staraniom Powiatowego Ogniska Pracy Szkolnej, Pszczyńskiego Centrum Kultury oraz istnieniu gminnego programu „Z dala od uzależnień”, mającego na celu oderwanie dzieci od gier komputerowych, telefonów, prób palenia papierosów, sięgania po alkohol i narkotyki.
- Zajęcia z robotyki: Czytaj więcej
Profilaktyka grypy
- 18.11.2022
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach dotyczącej profilaktyki grypy.
- Profilaktyka grypy: Czytaj więcej
Ogólnopolski Konkurs "Do Hymnu"
- 16.11.2022
Przed Narodowym Świętem Niepodległości nasza szkolna społeczność wzięła udział w piątej edycji ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych „Do Hymnu” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Konkurs polega na wspólnym, jednogłosowym wykonaniu hymnu państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych. 261 uczniów zgromadzonych w sali widowiskowej Centrum Kultury oprócz hymnu, przygotowało również pieśni „Święta miłości kochanej Ojczyzny” oraz „Marsz Polonia”. Ten nietypowy chór złożony z uczniów klas od 3 do 8 przygotowała do występu nauczycielka muzyki pani Barbara Baron, która także dyrygowała ze sceny widownią wypełnioną po brzegi uczniami w galowych strojach. Śpiewającym dzieciom i młodzieży bacznie przysłuchiwali się jurorzy: prof. dr hab. Wiesław Delimat z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz prof. dr hab. Aleksandra Paszek-Trefon z Akademii Muzycznej w K
- Ogólnopolski Konkurs "Do Hymnu": Czytaj więcej
Wywiad z pedagogiem specjalnym
- 16.11.2022
Redaktor: Dzień dobry.
Pedagog specjalny: Dzień dobry.
Redaktor: Jest pani pedagogiem specjalnym, proszę przybliżyć naszym czytelnikom kim jest pedagog specjalny?
Pedagog specjalny: Stanowisko pedagoga specjalnego pojawiło się po raz pierwszy w tym roku. Ministerstwo Edukacji i Nauki chcąc wesprzeć działania pedagoga szkolnego oraz psychologa powołało stanowisko pedagoga specjalnego. Najogólniej rzecz biorąc nauczyciel na stanowisku pedagoga specjalnego zajmuje się edukacją i szeroko rozumianym wsparciem uczniów niepełnosprawnych oraz uczniów zdolnych na różnych etapach edukacyjnych w różnych formach kształcenia.
- Wywiad z pedagogiem specjalnym: Czytaj więcej