Czas przedswiąteczny umilił nam występ bożonarodzeniowy w wykonaniu uczniów klas 1-3. Przed zimową przerwą świąteczną mielismy także okazję do wspólnego obchodzenia wigilijek klasowych, kolędowania oraz obdarowywania się prezentami.
Czas przedswiąteczny umilił nam występ bożonarodzeniowy w wykonaniu uczniów klas 1-3. Przed zimową przerwą świąteczną mielismy także okazję do wspólnego obchodzenia wigilijek klasowych, kolędowania oraz obdarowywania się prezentami.
Uczniowie klasy 6a wraz z opiekunami p. Katarzyną Idus, Eweliną Talik i Marią Lerch-Henczko z okazji mikołajek udali się do Parku Trampolin i na seans filmowy. Wyjazd miał na celu integrację zespołu klasowego, propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zacieśnianie relacji koleżeńskich, uwrażliwienie uczniów na problemy społeczne i cywilizacyjne podczas oglądania filmu "Martin i magiczny las" oraz zapewnienie dzieciom możliwości aktywnego spędzania czasu jako formy rozładowania napięć, stresu i sytuacji problemowych. Zerknijcie do fotorelacji z wyjazdu.
Na początku grudnia został ogłoszony szkolny konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową w języku niemieckim „DIE SCHÖNSTE WEIHNACHTSKARTE”. Adresatami byli uczniowie klas VII i VIII. Celem konkursu było kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, rozwijanie wyobraźni uczestników poprzez plastyczne zobrazowanie symboli świątecznych oraz motywowanie do nauki języka niemieckiego.
Wyniki konkursu:
I miejsce: Dominika Kupczak 8b
II miejsce: Filip Słowiński 8b
III miejsce: Szymon Gąska 8d
Wszystkim uczestnikom gratulujemy pozytywnej weny twórczej 😊
Konkurs bożonarodzeniowy na najciekawszy własnoręczny stroik bożonarodzeniowy ROZWIĄZANY! Serdecznie dziękujemy wszystkim za przyniesienie swoich prac i udział w konkursie. Jury w składzie: Nauczycieli, Uczniów oraz Pań Sprzątających nie miało łatwego zadania - prace były niezwykłej urody, obrady więc były niezwykle burzliwe. Po zapoznaniu się z przyniesionymi pracami w liczbie 28, Jury wybrało finalnie 6 najlepszych prac, którym przyznano następujące miejsca:
I miejsce:
II miejsce:
III miejsce:
Organizator gratulują wszystkim nagrodzonym i bardzo dziękują wszystkim wspomagającym w/w konkurs.
5 grudnia 2022 roku w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie został rozstrzygnięty powiatowy konkurs literacko - plastyczny "Hobbit w lapbooku". Uczennice klasy VI b Laura Serwotka i Zuzanna Polak równorzędnie zajęły I miejsce. Laura i Zuzia wykonały lapbooki na podstawie książki Tolkiena "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Prace musiały zawierać wiadomości, ciekawostki oraz refleksje dotyczące lektury.
Uczniowie klas młodszych wzięli udział w konkursie ‘’Dzieci mówią NIE! podrzucaniu śmieci’’ ogłoszonym przez Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Gminy Pawłowice. Uczniowie każdej z klas wykonali wspólnie plakaty zwracając uwagę na problem podrzucania odpadów w miejsca niedozwolone, a w szczególności zaśmiecanie chodników, poboczy, dróg, lasów, itp. W konkursie najwyżej zostały ocenione prace uczniów klasy pierwszej c, drugiej b i trzeciej a. Wszyscy uczniowie klas, których prace zostały wybrane jako najlepsze otrzymali nagrody rzeczowe.
Gratulujemy!
W czwartek 8 grudnia grupa aktywnych czytelników naszej biblioteki uczestniczyła w warsztatach eko-rękodzieła „Kreatywne przygotowania do świąt”. Podczas zajęć uczestnicy projektowali i wykonywali kartki oraz ozdoby świąteczne.
Warsztaty zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna Filia Osiedle w Pawłowicach. Dziękujemy za zaproszenie!
14 listopada 2022 r. została zawarta umowa o współpracy w obszarze badawczym i edukacyjnym pomiędzy Politechniką Śląską w Gliwicach a Zespołem Szkolno – Przedszkolnym w Pawłowicach. Politechnika Śląska w ramach prowadzonej działalności dydaktycznej i naukowo-badawczej działać będzie na rzecz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Pukowca oraz Publicznego Przedszkola w Modrzewiowym Ogrodzie w Pawłowicach poprzez:
1. Prowadzenie warsztatów i zajęć edukacyjnych w zakresie wiedzy o architekturze, sztuce i innych polach artystycznych, w postaci: wykładów, warsztatów, dyskusji, działań terenowych, itp., w ramach działań studenckich kół naukowych z udziałem pracowników dydaktycznych.
2. Przeprowadzenie konkursów i działań edukacyjnych dotyczących wskazanych tematów i zagadnień.
3. Wsparcie zdolnej młodzieży oraz włączenie studentów do prowadzenia zajęć.
4. Udostępnianie przez studentów Politechniki Śląskiej prac projektowych i plastycznych i innych materiałów w celu prezentacji na wystawach, plenerach, wykładach, warsztatach.
5. Efektywną i partnerską współpracę.
Wspólne działania zostały zapoczątkowane już wcześniej wydarzeniami popularnonaukowymi tj. „Noce naukowców” , czy wykład z fizyki.
Obecnie kreujemy plany na kolejne wydarzenia z udziałem przedszkolaków i uczniów.
Kto dzisiaj miał szczęście i spotkał w naszej szkole Świętego Mikołaja z pomocnikami?
W kalendarium świąt dzień 3- go grudnia jest dniem, w którym osoby dotknięte niepełnosprawnościami mają swoje święto. Jest to bowiem ,,Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych''.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, którego autorką jest pani Agata Sikora, nasza pani pedagog specjalna.
21 listopada nasza szkoła wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanego w Polsce przez UNICEF. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość tego dokumentu umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego. W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Kwestie te są niezwykle aktualne w Polsce, gdzie obywatele oraz społeczności szkolne i przedszkolne ciepło przyjęły i okazały wsparcie uchodźcom uciekającym w tym roku przed wojną w Ukrainie. Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka–niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci jaki dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji oprawach dziecka. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpił także Zespół Szkolno – Przedszkolny w Pawłowicach, który zorganizował w ramach tego dnia wiele aktywności.
Wychowawcy klas wykorzystali scenariusze lekcji przygotowane przez organizatorów, które posłużyły do przeprowadzenia ciekawych zajęć na temat praw dziecka i przeciwdziałania dyskryminacji. Nauczyciele wykorzystali również dodatkowe materiały edukacyjne związane z prawami dziecka dostosowane do różnych grup wiekowych. Ponadto uczniowie pamiętali o kolorze niebieskim ubierając przynajmniej jedną rzecz w tym kolorze. Uczniowie młodszych klas wykonali wiele ciekawych prac plastycznych na temat: "Czego życzę dzieciom na całym świecie?", plakaty z narysowanymi prawami dziecka czy uśmiechnięte buzie w kolorach UNICEF.
W czwartek 24 listopada naszą szkolną pracownię fizyczno - chemiczną odwiedziły przedszkolaki - a dokładnie 9 grupa przedszkolna. Dzieci wzięły udział w chemicznych warsztatach, które miały na celu pobudzanie aktywności badawczej u najmłodszych. Przedszkolaki mogły samodzielnie przeprowadzać doświadczenia chemiczne: badały odczyn substancji za pomocą papierków wskaźnikowych, poznawały tajniki cieczy obserwując zachowanie się pieprzu na wodzie, badały zachowanie kropli wody w oleju, a także mogły stworzyć własnego polimerowego robaka oraz otrzymać sztuczny śnieg.
Każdy przedszkolaczek mógł zabrać ze sobą swojego kolorowego, polimerowego robaczka i polimerowy śnieg w przeźroczystej bombce, którą może zawiesić już niebawem na świątecznej choince.
Doświadczenia były wykonywane z pomocą zestawów zakupionych w ramach projektu „Laboratorium Przyszłości”.
Kto wie, może wśród tych przedszkolaków znajduje się już jakiś młody, naukowy odkrywca?
25 października uczniowie klasy 4b i 4c wzięli udział w wycieczce do Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach. Nadleśnictwo ogłosiło akcję ''Pamiętajmy o żubrach - zbierajmy żołędzie i kasztany’’. W odpowiedzi - dzieci z przedszkola w Modrzewiowym Ogrodzie i uczniowie Naszej szkoły bardzo chętnie przystąpili do zbiórki darów jesieni, a uczniowie klas czwartych je zawieźli. Dzieci biorące udział w wycieczce miały możliwość spacerowania po ścieżce edukacyjnej, poznawania i obserwowania piękna tego terenu oraz pogłębiania wiedzy o środowisku leśnym i zrównoważonej gospodarce leśnej. Uczniowie oprócz podziwiania wspaniałych okazów żubrów obejrzeli również film zawierający wiele interesujących ciekawostek dotyczących ich życia oraz wysłuchały wykładu na temat otaczającej nas przyrody. Pogłębiły i utrwaliły swoją wiedzę dotyczącą dbania o lokalną przyrodę. Uczniowie wrócili pełni wrażeń i nowych doświadczeń.
200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Dzieło to było symbolicznym początkiem polskiego romantyzmu. To w nim po raz pierwszy zostały wydane ważne dla kanonu polskiej literatury, poznawane na lekcjach polskiego, utwory takie jak ”Świtezianka”, „Lilie”, „Romantyczność”, „Powrót taty”, „Pani Twardowska”.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego, a nasza szkoła, włączając się w te obchody, zorganizował Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza dla uczniów klas 6-8, który odbył się 16 listopada 2022 roku.
Uczniowie prezentowali jeden z wybranych przez siebie wiersz polskiego wieszcza. Decyzją jury przyznano następujące nagrody:
I miejsce ex aequo - Nadia Kwiatoń z klasy 8b i Wiktor Kaniecki z klasy 6a
III miejsce - Michał Zalewski z klasy 8b
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom, którzy zmierzyli się z tą piękną i trudną poezją!
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, podobnie jak w roku ubiegłym, odbył się w szkole konkurs „I TY ZOSTAŃ ODKRYWCĄ NIEZNANYCH KART HISTORII. 10 PYTAŃ DLA ZAINTERESOWANYCH UCZNIÓW”. Konkurs był przeprowadzony w dwóch kategoriach: dla uczniów klas 4-6 oraz dla uczniów klas 7-8. Otrzymali oni zestawy złożone z 10 pytań/zadań z historii związanych z naszym narodowym świętem i osobą Józefa Piłsudskiego. Na jego wykonanie mieli tydzień czasu. Najlepszym badaczem przeszłości okazała się Laura Serwotka z klasy 6b. Oto wyniki:
I miejsce - Laura Serwotka z klasy 6b,
II miejsce - Wiktor Kaniecki z klasy 6a,
III miejsce ex aequo: Barbara Tokarczyk z 6a, Anna Jędrzejczak z 4c oraz Zuzanna Polak z 6b,
wyróżnienie – Monika Czapnik z klasy 8b i Łukasz Worek z klasy 8a.
GRATULUJEMY młodym historykom!
W listopadzie odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu recytatorskiego „Moja ojczyzna” dla uczniów klas I-III. Jest to znakomita okazja, by zwrócić uwagę na kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich w kontekście historii państwa i narodu polskiego wśród uczniów klas młodszych.
Dobór repertuaru był bardzo urozmaicony, co dało ciekawy obraz polskiej poezji patriotycznej. Podczas konkursu uczniowie kształtowali postawy obywatelskie i patriotyczne, wyrażali szacunek do ojczyzny i narodu polskiego poprzez pełną emocji recytację.
Laureatami na poziomie klas pierwszych zostali: Agata Orczykowska, Liliana Rynka, Paulina Rosner, Viesta Ledascheva, Olaf Szczepański i Mateusz Michnik.
Wśród klas drugich wyłonieni laureaci to: Franciszek Kaniecki, Hanna Bibrzycka, Szczepan Kruczyński, Amelia Kokieć i Kinga Ruszczyk.
Na poziomie klas trzecich laureatami zostali: Krzysztof Serafin, Natalia Rymarczyk, Natalia Sznapka oraz wyróżnienie otrzymała Laila Pęcek-Elkaliouby.
Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy!
W naszej szkole odbywają się cotygodniowe zajęcia szachowe dla uczniów klas trzecich. Lekcje gry w szachy prowadzi pani Wioletta Michalska oraz pan Jan Milanowski. Cykliczne spotkania młodych szachistów są ciekawą formą spędzania czasu wolnego przez dzieci.
Już niemal tradycją w naszej szkole stały się charytatywne kiermasze, które obrazują jak duża jest odpowiedź naszej szkolnej społeczności na krzywdę i ludzkie nieszczęścia. Tym razem z inicjatywy Szkolnego Wolontariatu oraz Rady Rodziców zorganizowana została zbiórka na pomoc pogorzelcom - rodzinie radnego Gminy Pawłowice Piotra Fojcika z Krzyżowic, którego nieruchomość ucierpiała w czasie nocnego pożaru. Na apel organizatorów w cudowny sposób odpowiedzieli rodzice, przygotowując pyszne babeczki. Akcja mogła liczyć na wsparcie rodziców naszych najmłodszych uczniów z grupy 9 przedszkola czyli Sówek oraz Pani Wicedyrektor Moniki Sławackiej. Babeczki cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem, co nie dziwi, gdyż wybór smaków i kolorów był olbrzymi. Tych wyjątkowych wypieków mieli możliwość spróbować także uczniowie pawłowickiej szkoły średniej, którzy poprzez zakup babeczek włączyli się do akcji. Łącznie sprzedano ponad 800 babeczek, co pozwoliło na zebranie kwoty ponad 1550 zł, która zostanie przekazana jako cegiełka wsparcia na odbudowę domu Pana Radnego.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym!
Sprzątanie świata 2022 r.
W bieżącym roku szkolnym wzorem lat ubiegłych uczniowie Naszej szkoły uczestniczyli w akcji "Sprzątanie Świata". Po przeprowadzonych w klasach pogadankach, dyskusjach uczniowie mieli okazję opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanych z poszanowaniem środowiska. Uczniowie klas trzecich wykonali plakaty promujące segregację śmieci i umiejętne gospodarowanie odpadami. Uczniowie klas szóstych podjęli temat związany z problemem zanieczyszczeń raf koralowych i konsekwencji z tego wynikających. W klasie siódmej uczniowie oglądali fragment filmu "HOME SOS Ziemia", gdzie zwrócono uwagę na problem globalnego ocieplenia i działań jakie należy podjąć. Przypomnijmy, że 14 września Nasi uczniowie wzięli udział w terenowym finale ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata", którego hasło brzmiało: "Wszystkie śmieci są nasze". Głównym celem działań było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała na celu pokazanie uczniom jak ważna jest segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.
Święto Drzewa 2022 r.
"Dzień Drzewa" jest wspaniałą okazją do przekazywania wiedzy na temat roli, znaczenia i pielęgnacji drzew. W ramach działań promujących ochronę drzew uczniowie Naszej szkoły oglądając filmy edukacyjne, rozwiązując zagadki, krzyżówki, quizy, dyskutując utrwalili i poszerzyli wiedzę dotyczącą drzew oraz ich znaczenia. Uczniowie wykonali różnorodne prace pod hasłem ‘’O co drzewo prosi człowieka?’’. Dzieci wybrały się także na wycieczkę do pobliskiego lasu. Głównym celem wizyty w zagajniku było przybliżenie informacji na temat środowiska przyrodniczego krajobrazu leśnego jesienią. Podczas spaceru, uczniowie obserwowali budowę lasu, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic.
W nowocześnie wyposażonej pracowni komputerowej naszej szkoły, już drugi rok działa koło robotyki. Zajęcia te są prowadzone dzięki staraniom Powiatowego Ogniska Pracy Szkolnej, Pszczyńskiego Centrum Kultury oraz istnieniu gminnego programu „Z dala od uzależnień”, mającego na celu oderwanie dzieci od gier komputerowych, telefonów, prób palenia papierosów, sięgania po alkohol i narkotyki.
Uczniowie uczęszczający na lekcje robotyki pracują pod okiem pana Henryka Brandysa w oparciu o zestawy LEGO Mindstorms oraz SPIKE. Projektują, budują, programują i testują roboty z wykorzystaniem silników, czujników, przekładni, kół, osi i innych elementów konstrukcyjnych
Tworzą m.in. kołowe i gąsienicowe pojazdy sterowane pilotami, zaopatrzone w chwytające ramiona, wyrzutnie kulek, kroczące roboty i wiele innych, bardzo ciekawych modeli.
Powered by aSc EduPage