Aktualności
Pamiętamy [*] - wizyta uczniów klasy 4c na cmentarzu
- 05.11.2023
Pierwsze dni listopada to szczególny czas odwiedzin grobów naszych bliskich. Porządkujemy je, zapalamy znicze, wspominamy tych, którzy już od nas odeszli. Uczniowie klasy 4c na jednej z lekcji języka polskiego odwiedzili miejscowy cmentarz parafialny, aby wspomnieć i zapalić świece na grobie swojej wychowawczyni w klasach 1-2, pani Bożeny Lebiody oraz innych bliskich zmarłych. Był to dla nich niezwykły czas zadumy i refleksji.
- Pamiętamy [*] - wizyta uczniów klasy 4c na cmentarzu: Czytaj więcej
Jesteśmy eko – zabawki z papieru
- 03.11.2023
Uczniowie klasy 3 c w ramach zajęć plastycznych wykonali zabawki z papieru. Celem lekcji było rozwijanie fantazji i wyobraźni, rozwijanie sprawności grafomotorycznej oraz poszerzanie wiedzy o twórczych sposobach wykorzystania odpadów. Zużywane przez nas produkty skrywają często ogromny potencjał do … zabawy. Warto wykorzystać je w pełni!
- Jesteśmy eko – zabawki z papieru: Czytaj więcej
Przedmiotowe projekty edukacyjne
- 02.11.2023
Przedmiotowe projekty edukacyjne ruszyły. Będzie więc w naszej szkole jeszcze bardziej naukowo i projektowo. Uczniowie klas siódmych i ósmych podzieleni na zespoły cztero-, pięcio- lub sześcioosobowe wybrali tematy swoich projektów i czuwających nad ich realizacją opiekunów. Teraz czas na spotkania z nauczycielami-opiekunami, poznanie celów i założeń projektów, podział zadań i przyjemną pracę w wybranych przez siebie grupach, tak by na Szkolnym Festiwalu Nauki, który odbędzie się wiosną przyszłego roku, zaprezentować istne cuda. Uczniowie, macie na to dużo czasu. Niech naukowa moc będzie z Wami!
- Przedmiotowe projekty edukacyjne: Czytaj więcej
Wojewódzkim Konkursie Poezji Zbigniewa Herberta
- 02.11.2023
Jesień sprzyja refleksji, rozmyślaniom i zadumie, także nad pięknem słowa. Jest to idealny czas na wszelkie czytelnicze, literackie i recytatorskie konkursy, których i w naszej szkole nie brakowało. 18 października 2023 r. troje uczniów klas siódmych i ósmych: Michalina Kuc, Michalina Strzelczyk i Wiktor Kaniecki wzięło udział w XIX Wojewódzkim Konkursie Poezji Zbigniewa Herberta pod honorowym patronatem żony poety, Katarzyny Herbert. Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem nauczycieli i uczniów z całego województwa. Uczniowie zaprezentowali się świetnie, choć musieli zmierzyć się nie tylko z trudnymi tekstami tego wybitnego poety, ale także i własnym stresem. Do etapu finałowego, który odbył się 26 października br., awansował Wiktor Koniecki z klasy VII a. Tę część konkursu poprzedziły warsztaty recytatorskie, w których Wiktor, wraz z innymi finalistami, miał okaz
- Wojewódzkim Konkursie Poezji Zbigniewa Herberta: Czytaj więcej
Góra Grosza 2023
- 31.10.2023
Wolontariat Zespołu Szkolno - Przedszkolnego wraz z opiekunkami p. Katarzyną Błaszczuk - Sabat, p. Kamilą Kwiatek przystąpił do ogólnopolskiej akcji Góra Grosza.
Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet "Góra Grosza". W tym roku zbiórka trwa od 01.11.2023 do 29.02.2024 roku.
- Góra Grosza 2023: Czytaj więcej
Halloween'owy pokój zagadek
- 31.10.2023
Halloween, to świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o kulturze krajów anglojęzycznych. Uczniowie klas 7. i 8. mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę na ten temat w czasie wyjątkowej lekcji języka angielskiego. Tego dnia pracownia językowa zamieniła się w pokój zagadek. Nie po raz pierwszy uczniowie przekonali się, że każda lekcja może być ekscytującą przygodą, która angażuje wszystkich uczniów jednocześnie. Poniżej krótka fotorelacja.
- Halloween'owy pokój zagadek: Czytaj więcej
Sukces w Powiatowym Konkursie "Talent i praca - to sie opłaca"
- 30.10.2023
W ramach Tygodnia Kariery z ramienia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pszczynie po raz kolejny odbył się powiatowy konkurs pod hasłem „Talent i praca – to się opłaca!”. Uczniowie klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych w dowolnej formie literackiej wypowiedzieli się na temat: „Co jest miarą sukcesu – talent czy praca?”.
- Sukces w Powiatowym Konkursie "Talent i praca - to sie opłaca": Czytaj więcej
Konkurs recytatorski "Moja Ojczyzna"
- 30.10.2023
"Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam:
radością, smutkiem, dumą, gniewem."
Wisława Szymborska
25.10.2023 roku w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski "Moja Ojczyzna" dla uczniów klas IV i V. Celem konkursu było popularyzowanie znajomości polskiej poezji oraz rozwijanie recytatorskich uzdolnień wśród dzieci. Uczestnicy zaprezentowali utwory o tematyce patriotycznej. Można było wysłuchać pięknych recytacji wierszy między innymi: W. Szymborskiej, K. I. Gałczyńskiego, J. Tuwima, A. Słonimskiego, M. Konopnickiej.
- Konkurs recytatorski "Moja Ojczyzna": Czytaj więcej
Pokaż, co czytasz - wyniki konkursu
- 30.10.2023
W październiku, Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych, biblioteka szkolna zaprosiła uczniów z klas 5-8 do udziału w czwartej edycji konkursu fotograficznego „Pokaż, co czytasz”.
Konkurs polegał na wykonaniu oryginalnego zdjęcia przedstawiającego książkę aktualnie czytaną przez ucznia.
Celem konkursu było rozwijanie - w nietypowy sposób - zainteresowań czytelniczych przy użyciu nowoczesnych technologii.
- Pokaż, co czytasz - wyniki konkursu: Czytaj więcej
Światowy Dzień Drzewa
- 25.10.2023
W 1872 roku w Stanach Zjednoczonych znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton wymyślił Dzień Drzewa. Przyświecała mu myśl, że inne święta jedynie przypominają o ważnych dla świata sprawach. Dzień Drzewa miał według niego wpływać na przyszłość naszej planety. Miało się to dziać dlatego, że w tym dniu każdy, kto może, powinien zasadzić drzewo. A co dają nam drzewa? Chyba każde dziecko wie, że drzewa to domy dla zwierząt, a my dzięki nim mamy tlen, czyste powietrze, więcej ciszy, żywicę. A kiedy drzewo kończy swój żywot, pozostaje po nim cenne drewno, z którego buduje się domy, ogrzewa nim mieszkania, wyrabia się z niego m.in. meble czy papier. Dlatego tak ważne jest sadzenie nowych drzew w miejsce tych, które się wycina i troska o to, żeby rosły w spokoju. Niełamane i nieniszczone przez nieodpowiedzialnych ludzi.
- Światowy Dzień Drzewa: Czytaj więcej
W odwiedzinach u Żubrów
- 24.10.2023
24 października br. klasy IVa i Va wybrały się na wycieczkę do pobliskich Jankowic, gdzie znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej. Wizytę rozpoczęli od przekazania dużej ilości żołędzi i kasztanów zebranych przez uczniów naszej szkoły Pani leśnik, która serdecznie podziękowała za przysmaki przywiezione zwierzętom. Potem rozpoczęli spacer leśną ścieżką edukacyjną, w czasie którego poznali same zwierzęta - ich zachowanie, zwyczaje, budowę i historię a także usłyszeli garść ciekawostek o ich środowisku czyli lesie. Najważniejszą atrakcją były jednak same żubry, które można było obejrzeć w ich środowisku z bliska a nawet zobaczyć jak smakują im przywiezione kasztany.
- W odwiedzinach u Żubrów: Czytaj więcej
Narodowe czytanie oraz Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
- 24.10.2023
W październiku społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pawłowicach przyłączyła się do dwóch akcji czytelniczych: ,,Narodowe czytanie” oraz ,,Ogólnopolski dzień głośnego czytania”.
Czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa ono między innymi na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy i wspomaga pamięć, poprawia koncentrację, rozwija poczucie humoru.
- Narodowe czytanie oraz Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania: Czytaj więcej
Kiedy komunikowanie się jest dla nas wyzwaniem
- 21.10.2023
Jeśli dzieli nas rzeka... wybudujmy wspólnie most! W myśl tych słów klasa 4b uczy się budowania pozytywnych relacji w zespole klasowym w czasie warsztatowych lekcji wychowawczych. Uczymy się wzajemnie słuchać i współpracować, co wcale nie jest takie łatwe. Zapraszamy do obejrzenia relacji z naszej lekcji, podczas której podzieliliśmy się na drużyny - jeden z zespołów zbudował dom, który pozostałe drużyny musiały odzwierciedlić polegając jedynie na ustnych wskazówkach drużyny "budowniczych". Klasa przekonała się, że aby coś wspólnie zbudować, trzeba się najpierw trochę napracować.
- Kiedy komunikowanie się jest dla nas wyzwaniem: Czytaj więcej
Żywa lekcja przyrody w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Z ekologią na Ty”
- 20.10.2023
Uczniowie klasy III c udali się na wycieczkę do pobliskiego lasu i uczestniczyli w żywej lekcji przyrody, której głównym celem było poznanie warstwowej budowy lasu, obserwacja roślin i zwierząt żyjących w poszczególnych piętrach lasu, zapoznanie się z typami lasów oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego. Przemierzając ścieżkę edukacyjną uczniowie prowadzili własne obserwacje przyrodnicze. Zbierali informacje na temat mieszkańców lasu, roślinności, zwracali uwagę na mchy, grzyby, porosty oraz budki lęgowe. Wsłuchiwali się w śpiew ptaków, podziwiali kolory jesieni oraz zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie o tej porze roku, ponadto zbierali szyszki i liście oraz gromadzili okazy przyrodnicze. Poruszając się po fascynującym świecie roślin i zwierząt leśnych, dzieci mogły zobaczyć wiewiórkę, która szybciutko przebiegła przed nimi.
- Żywa lekcja przyrody w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Z ekologią na Ty”: Czytaj więcej
Spotkanie autorskie z p. Krzysztofem Piersą
- 18.10.2023
18 października br. na zaproszenie pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej Filia Osiedle uczniowie klas 7 naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu autorskim z panem Krzysztofem Piersą, terapeutą ds. uzależnień, coachem, autorem książki "Komputerowy ćpun". Na podstawie własnych doświadczeń, autor poradników oraz powieści dla młodzieży, opowiadał, o faktach i mitach oraz zagrożeniach związanych z internetem i grami komputerowymi. Poruszył także tematykę hejtu i konsekwencji prawnych za treści zamieszczane w w wirtualnym świecie.
- Spotkanie autorskie z p. Krzysztofem Piersą: Czytaj więcej
Jesienna Galeria Młodego Artysty
- 17.10.2023
"Mimozami jesień się zaczyna, złotawa, krucha i miła..." i przepełniona pięknymi pracami plastycznymi oraz technicznymi wykonanymi przez naszych utalentowanych uczniów.
8- Jesienna Galeria Młodego Artysty: Czytaj więcej
Nocka w szkole
- 16.10.2023
Noc z 12 na 13 października br. dla uczniów klasy 8a nie była zwykła nocką przespaną w swoich łóżkach. Bowiem, tego wieczoru najstarsi uczniowie naszej szkoły przy współpracy wychowawczyni p. A. Sikory oraz katechety p. D. Brudnego zorganizowali spotkanie integracyjne pt. „Nocka w szkole”.
Nocna impreza rozpoczęła się o godzinie 19.00 przygotowaniem wspólnej kolacji oraz przystosowaniem sali do nocnego wypoczynku. Uczniowie w czasie nocowania wspólnie spędzili czas grając w „Monopoly” i oglądając mecz reprezentacji Polski z drużyną z Wysp Owczych. W czasie spotkania uczestnicy zaprezentowali również swoje talenty: Diana pięknie zagrała na pianinie, Julia, Gabrysia, Michalina, Zlata i Weronika ujawniły umiejętności taneczne, a męska część klasy w składzie Bartosz, Oskar, Krzysiek, Kacper, Lukas oraz Błażej próbowali swych sił w zmaganiach w ping – ponga.
- Nocka w szkole: Czytaj więcej
Harcerska gawęda z patronem
- 17.10.2023
Jeszcze jeden wrzesień do okna zapukał żółtych liści szelestem, milczkiem borowiki skrył we wrzosowiskach.
I znów nas odszukał. Nas, zapatrzonych w przeszłość... Przeszłość, którą należy pielęgnować jak kwiaty.29 września 2023 roku w naszej szkole uczciliśmy pamięć patrona szkoły Józefa Pukowca- wspaniałego człowieka, harcerza, nauczyciela, który do końca pozostał wierny swoim ideałom. Harcerz mierzy radość życia ilością pokonanych przeszkód to dewiza życiowa naszego patrona i motto naszej placówki. Słowa, które nas inspirują i motywują do różnorodnych działań.
- Harcerska gawęda z patronem: Czytaj więcej
Ślubowanie pierwszaków
- 15.10.2023
13.10.2023r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia. Podczas uroczystości pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne, sportowe oraz udowodnili, że znają zasady kulturalnego i bezpiecznego zachowania w szkole. Najważniejszą częścią wydarzenia, na którą wszyscy czekali, było ślubowanie oraz pasowanie na ucznia. W obecności dyrekcji szkoły, wychowawców oraz rodziców, uczniowie klas pierwszych głośno i z przekonaniem przyrzekali być dobrymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. Wszystkim pierwszoklasistom, w tak ważnym dniu, życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
- Ślubowanie pierwszaków: Czytaj więcej
Bawić potrafimy się w wielu językach ! Czyli Europejski Dzień Języków w naszej szkole!
- 12.10.2023
11 października odbyła się akademia związana z obchodzonym niedawno ważnym świętem dla naszych nauczycieli języków obcych oraz dla was nasi drodzy uczniowie. W 2001 roku Rada Europy ogłosiła dzień 26 września Europejskim Dniem Języków. Celem tej inicjatywy jest ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz wspieranie nauki języków obcych. W związku z tym wydarzeniem uczniowie klas 6a i 6c pod pilnym okiem pani Jadwigi Obracaj przygotowali wspaniałą akademię. Uczniowie utożsamiali się z prowadzącymi oraz występującymi uczniami, gdyż całe przedstawienie było nastawione nie tylko na mądrą lekcję pt. „Dlaczego warto uczyć się języków?”, ale również odbywało się w luźniej i zabawnej atmosferze z przekąsem. Wszyscy bawili się wyśmienicie!
Wisienką na torcie okazała się niespodzianka! Otóż uczniowie naszej szkoły będą mieli niebawem okazję aby wziąć udział w warsztatach z- Bawić potrafimy się w wielu językach ! Czyli Europejski Dzień Języków w naszej szkole!: Czytaj więcej