• Aktualności

          • Znaki Wielkanocy

          • 29.03.2024
          • Wtorek 26 marca br. był w naszej szkole dniem rozpoczynającym czas radosnego świętowania Wielkiej Nocy.
            Uczniowie klasy 2b z nauczycielami przygotowali świąteczne przedstawienie pt. "Znaki Wielkanocy" dla uczniów klas 1-4 i zaproszonych gości: rodziców i dziadków. Była to okazja do wspólnego spotkania i złożenia życzeń.

          • Apel Wielkanocny

          • 28.03.2024
          • We środę 27 marca odbył się świąteczny słowno-muzyczny apel wielkanocny. Uczniowie i uczennice klasy Ia i klas starszych przedstawili program artystyczny wprowadzający społeczność szkolną w atmosferę świąt i przypomnieli tradycje związane z tym okresem. Na koniec p. dyrektor przekazała wszystkim uczniom i pracownikom szkoły życzenia spokojnych i radosnych świąt.

          • Dzień Kolorowej Skarpetki

          • 27.03.2024
          • 21 marca zgodnie z coroczną tradycją, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Akcji Dzień Kolorwej Skarpetki, która związana jest z obchodami Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa.

            Obchodzony jest on 21 marca, czyli dwudziestego pierwszego dnia trzeciego miesiąca. Ta data nie jest przypadkowa, a odnosi się do obecności trzeciego chromosomu w dwudziestej pierwszej parze chromosomów, które składają się z łańcuchów DNA. Ten 3 chromosom jest odpowiedzialny za występowanie wady genetycznej, jaką jest Zespół Downa.

            Akcja miała na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat Zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integrację z nimi. W tym celu uczniowie zapoznali się z prezentacją poświęconą tym osobom. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły założyli skarpetki nie do pary na znak solidaryzowania się z osobami z Zespołem Downa. Ponadto na korytarzach pojawiły się papierowe skarpetki wykonane przez uczniów naszej szkoły.

            Młodzież aktywnie i z pełnym zaangażowaniem włączała się w podejmowane przedsięwzięcia. Opiekunowie akcji dziękują wszystkim za zaangażowanie.

          • Stroiki wielkanocne

          • 27.03.2024
          • Magia Wielkanocy udzieliła się z rozmachem w klasach 1 i 2 💥
            Uczniowie od 4 tygodni przygotowywali stroiki na świąteczne śniadanie🌼🌺🌷
            Prezentujemy prace dzieci z myślą o inspiracji dla tych, którzy jeszcze nie mają pomysłu na własną twórczość❤

          • Akcja „Góra Grosza” zakończona!

          • 27.03.2024
          • Wolontariat wraz z opiekunkami: Katarzyną Błaszczuk- Sabat, Kamilą Kwiatek od listopada prężnie uczestniczyli w akcji. Kolejny rok nasze przedszkolaki także dołączyły do akcji. Koordynatorem z ramienia przedszkola była pani Marzena Bielińska. Dziękujemy! W tym roku zebraliśmy łącznie kwotę: 512,70 zł (prawie 80 kg monet). 

            Celem akcji Góra Grosza, jak co roku jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczna  opiekę dla  potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski.

            Dziękujemy Wszystkim darczyńcom oraz uczniom, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowani byli w tę akcję .

          • WODA=ŻYCIE

          • 25.03.2024
          • 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji dzieci w świetlicy zapoznały się ze znaczeniem wody w każdym aspekcie naszego życia. W ramach pracy w grupach, wykleiły kroplę wody w formie mozaiki.

          • Lekcja przyrody z kodami QR

          • 25.03.2024
          • Klasa IIIc w ramach zajęć dydaktycznych związanych z segregacją śmieci miała okazję pracować z kodami QR. Do ich odczytywania potrzebowaliśmy urządzenia mobilnego i aplikacji, czyli czytnika kodów QR. Nasza praca przebiegała z użyciem telefonów komórkowych. Uczniowie świetnie się bawili i doskonale poradzili sobie ze skanowaniem i odczytywanie zaszyfrowanych wiadomości. W ramach projektu ekologicznego "Z ekologią na Ty" trzecioklasiści zrealizowali bonusowe zadanie z użyciem kodów QR. 

          • Kurczaki w 3D

          • 22.03.2024
          • Uczniowie klasy 7c uczęszczający na kółko chemiczne korzystając z drukarki 3D po raz kolejny przygotowali ozdobę świąteczną - tym razem na Święta Wielkanocne. W pracowni chemicznej powstały żółto - pomarańczowe kurczaczki 3D. Trójwymiarowe modele umieszczone są w skorupie, którą uczniowie zbudowali wykorzystując gips - czyli uwodniony siarczan (VI) wapnia. Dlatego otrzymaną ozdobę można znowu śmiało nazwać chemiczną 😊

             

            Kurczaki 3D w skorupce upiększają korytarz obok sali chemiczno - fizycznej.

          • Dzień świętego Patryka

          • 21.03.2024
          •  

            18 marca w naszej szkole obchodziliśmy święto św. Patryka . W tym dniu uczniowie przyszli ubrani na zielono. Odwiedził nas również native speaker p. James McCarthy, który przybliżył uczniom krajoznawcze i kulturowe aspekty Irlandii. Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach. Dzieci klas młodszych wzięli udział w konkursie plastycznym na "Kapelusz Leprechaun'a". Wyniki konkursu prezentują się następująco:

            1. miejsce Magdalena Ruszczyk kl. 1c
            2. miejsce Paulina Prządka kl. 3a
            3. miejsce Viesta Ledashcheva kl. 2c, Julia Nowak kl. 3a
            Wyróżnienia: Aleksandra Furtak kl. 1a, Rafał Wierdak kl. 3a

          • Dzień Poezji z Czesławem Miłoszem

          • 20.03.2024
          • Z okazji zbliżającego się Dnia Poezji, 19 marca br. , grupa aktywnych czytelników naszej biblioteki uczestniczyła w warsztatach Dzień Poezji z Czesławem Miłoszem”.

            Spotkanie z utworami patrona 2024 roku było inspiracją do spontanicznego tworzenia własnych wierszy złożonych z rożnych wyrazów i zdań wyciętych z gazet.

            Prezentacja oryginalnych wyklejanek pozwoliła uczestnikom spotkania przez chwilę poczuć się autorami współczesnej poezji.

            Warsztaty zorganizowali pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej Filia Osiedle w Pawłowicach.

            Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!

          • Wielka Liga Czytelników

          • 20.03.2024
          • W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Celem WLC jest przede wszystkim promocja literatury i czytelnictwa, tworzenie społeczności aktywnych czytelników oraz integracja międzypokoleniowa poprzez wspólne czytanie literatury budującej więzi rodzinne.

            Pierwszy etap konkursu polegał na przeczytaniu przez uczniów co najmniej 5 pozycji książkowych ze specjalnej listy i rozwiązanie testu po przeczytaniu każdej książki. Aby każde zadanie zostało zaliczone należało zdobyć co najmniej 80 punktów na sto możliwych. Dozwolona była a nawet wskazana wspólna praca dzieci z rodzicami/opiekunami.

            Uczniowie, którzy spełnili wymogi regulaminu przystąpili 14 marca 2024 r. do drugiego  etapu konkursu.

            Ośmioro młodych miłośników czytania zmierzyło się z 30-minutowym pisemnym testem półfinałowym dotyczącym znajomości treści dodatkowej książki, wyznaczonej przez organizatora konkursu, jednakowej dla wszystkich uczestników w danej grupie wiekowej. Lekturą półfinałową dla uczniów klas 1-3 była w tym roku książka "Mania, dziewczyna inna niż wszystkie" Julity Grodek, natomiast dla uczniów klas 4-6 "Dynastia Miziołków" Joanny Olech. Test był niezwykle trudny i szczegółowy. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą pamięcią i wiedzą z zakresu książek konkursowych.

            Niestety nikomu nie udało się zakwalifikować do finałowego etapu ogólnopolskiego. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział  w naszej czytelniczej przygodzie oraz rodzicom za zaangażowanie i owocną współpracę.

            Szkolnymi koordynatorami konkursu były panie :
            Katarzyna Błaszczuk-Sabat, Barbara Kulak, Liliana Szulik.
             

          • Warsztaty chemiczne w ramach Ogólnopolskiego Projektu Ekologicznego "Z Ekologią na Ty"

          • 20.03.2024
          • Klasa IIIc została zaproszona przez panią Monikę Sławacką oraz uczniów klasy VIIc na warsztaty chemiczne, podczas których trzecioklasiści mogli zobaczyć doświadczenia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu ,,Laboratoria przyszłości”.  

            Uczniowie klasy VIIc zaprezentowali młodszym kolegom i koleżankom różnego rodzaju eksperymenty, w których mogli samodzielnie uczestniczyć, doświadczać i badać. Trzecioklasiści dowiedzieli się jak powstaje sztuczny śnieg z wykorzystaniem hydrożelu, polimerowe robaki stworzone dzięki polimerowym związkom, dokonali badania odczynu pH cytryny, cebuli, roztworu kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej oraz badali napięcie powierzchniowe - ,,pieprz na wodzie”. W czasie zajęć budowali modele molekuł związków chemicznych, badali różne preparaty pod mikroskopem oraz poznali zjawisko związane z iluzją optyczną. Największą ciekawość wzbudziły doświadczenia w formie pokazów uczniowskich, w trakcie których mozna było zobaczyć ducha w butelce i chemiczną lokomotywę. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się także drukarka 3D, której możliwości zaprezentowała pani Sławacka, drukując klasową maskotkę w postaci słonika. Na koniec zajęć każdy uczeń klasy trzeciej dostał w prezencie śnieżną kulę z polimerowym robaczkiem w środku. Uczniowie klasy IIIc zrealizowali kolejne zadanie z modułu ,,TIK w ekologii".

          • Konkurs na najpiękniejszą dekorację wielkanocna rozstrzygnięty!

          • 19.03.2024
          • Konkurs wielkanocny na najciekawszą własnoręczną dekorację wielkanocną ROZWIĄZANY! Serdecznie dziękujemy wszystkim za przyniesienie swoich prac i udział w konkursie. Jury w składzie: Nauczycieli, Uczniów, Pań Sekretarek oraz Pań Sprzątających nie miało łatwego zadania - prace były niezwykłej urody, obrady więc były niezwykle burzliwe. Po zapoznaniu się z przyniesionymi pracami w liczbie 53,  Jury wybrało finalnie 8 najlepszych prac, którym przyznano następujące miejsca:

            I miejsce:

            ·         Fabian Gawłowski klasa IIIB

            ·         Martyna Mrukwa klasa IV A

            II miejsce:

            ·         Robert Pytlarczyk klasa IA

            ·         Alicja Bodziny klasa: IA

            ·         Julia Pedryc klasa VC

            III miejsce:

            ·         Lilianna Szydłowska klasa IIB

            ·         Julia Paplińska klasa VB

            Wyróżnienie: Magdalena Ruszczyk klasa IC

            Organizator gratuluje wszystkim nagrodzonym i  bardzo dziękuje osobą wspomagającym w/w konkurs.

          • Próbne egzaminy

          • 14.03.2024
          • W dniach 11-13 marca uczniowie klasy ósmej pisali próbny egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. W tym roku szkolnym swoich sił mogła spróbować również młodzież klas siódmych. Dostosowane arkusze, ćwiczenie procedur, zagospodarowanie określonego czasu – to wyzwania, z którymi musieli się zmierzyć. Organizacja przebiegła sprawnie, pozostaje czekać na wyniki 😊

          • Konkurs „Nauka dla Ciebie ProtoTYpuj!"

          • 13.03.2024
          • Mamy zaszczyt poinformować, że uczniowie klasy 7 c: Drozdziok Martyna, Tokarczyk Barbara, Woryna Oliwia, Wiktoria Gazda, Kaniecki Wiktor oraz Welchar Krzysztof pod opieką pani Moniki Sławackiej oraz Pani Joanny Gryboś zakwalifikowali się do II etapu Ogólnopolskiego Konkursu „Nauka dla Ciebie ProtoTYpuj!" 

            Konkurs organizowany jest przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i polega na zaprojektowaniu, wykonaniu i zastosowaniu pomocy edukacyjnej. Nasza drużyna znalazła się na liście dziesięciu najwyżej ocenianych drużyn i zakwalifikowała się do udziału w warsztatach z tworzenia pomocy edukacyjnych odbywających się w siedzibie organizatora. Warsztaty odbywają się w dniach 12-14 kwietnia. 

            III etap konkursu polega na nakręceniu filmu dokumentującego powstawanie i wykorzystanie prototypu pomocy edukacyjnej. Na podstawie nadesłanych filmów nastąpi wyłonienie pięciu drużyn czyli laureatów konkursu.  Trzymajmy kciuki ! 

          • Ślonski miszong dla pierwszaków

          • 13.03.2024
          • W poniedziałek 11 marca klasa 1a uczestniczyła w warsztatach w Centrum Kultury w Pawłowicach. Spotkanie odbyło się pod hasłem: ślonski miszong, którego gościem była Ślōnsko Bajarka - Pani Dominika Kierpiec – Kontny.  Podczas tych interaktywnych warsztatów, młodzi uczestnicy mieli szansę chycić szprymy, czyli nauczyć się śląskich słówek, tradycyjnych pieśni, posłuchać ciekawych historii na temat tradycji Górnego Śląska oraz wziąć czynny udział w tańcu i śpiewie. W drugiej części zajęć uczniowie zwiedzali salę regionalną, gdzie mogli zobaczyć pamiątki podarowane przez mieszkańców gminy świadczące o historii, tradycji i zwyczajach panujących w śląskich domach. Spotkanie wywarło na wszystkich ogromne wrażenie.

          • Mamy Finalistę z Języka Niemieckiego!

          • 12.03.2024
          • Z radością informujemy, że Lukas Rekliński z klasy 8a został FINALISTĄ Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego.

             

             

            Gratulujemy Lukasowi i p. Mireli Polnik-Patas. Życzymy dalszych edukacyjnych sukcesów! 

          • Dzień Kobiet

          • 11.03.2024
          • Jak co roku 8 marca obchodzone jest święto kobiet. Z tej okazji podczas lekcji wychowawczych chłopcy naszej szkoły przygotowali dla swoich koleżanek i wychowawczyń słodkie upominki, drobne podarunki, zagadki i wyzwania🎀🌹🌷😍🍰 Wspólnie spędzony czas był dobrą okazją do integracji zespołów klasowych.