23 maja 2024 r. w naszej szkole z inicjatywy pani dyrektor Olgi Płonki odbył się po raz pierwszy Szkolny Festiwal Nauki – niezwykła impreza, której celem było rozbudzenie naukowej ciekawości i popularyzacja nauki zarówno u twórców, jak i uczestników festiwalu, bez względu na wiek i zainteresowania. W tym dniu autorami i organizatorami naukowych stanowisk byli uczniowie klas siódmych i ósmych, a gośćmi – ich rodzice i rodzeństwo. Wyjątkowymi uczestnikami byli Radni Gminy Sołectwa Osiedle Pawłowice: pani Karolina Szymaniec-Mlicka i pan Tomasz Żuchowski oraz Sołtys Osiedla Pawłowice pan Szczepan Martynowski i Przewodnicząca Rady Rodziców pani Patrycja Kwiatoń.
Impreza rozpoczęła się od muzyczno-naukowego spektaklu, w którym uczniowie zaprosili gości do świata Pana Ambrożego Kleksa, a ich szkoła stała się z całą pewnością Akademią Nauki przy Pukowca 4 w Pawłowicach. Szkolny chór przepięknie zaśpiewał cztery utwory będące ilustracjami muzycznymi filmów o tym kolorowym profesorze. Towarzyszyły temu pokazy taneczne i akrobacje sportowe, a muzyczny spektakl wzbogacały wyjątkowe eksperymenty naukowe.
Następnie siódmo- i ósmoklasiści zabrali gości w dalszą fascynującą podróż po świecie nauki i zaprosili swoich rodziców oraz gości na eksperymenty, doświadczenia, prelekcje, prezentacje, wystawy. Były one finałem projektów edukacyjnych, które uczniowie wraz z nauczycielami-opiekunami przygotowywali od października bieżącego roku szkolnego.
Wędrując po salach i korytarzach szkoły można było zobaczyć zdjęcia planet, gwiazd i galaktyk zrobione przez uczniów za pomocą zdalnie sterowanych teleskopów NASA, eksperymenty związane z niskimi temperaturami z użyciem nie tylko termometrów, ale także pirometrów, kamer termowizyjnych czy eksperyment z ciekłym azotem ukazujący zmiany własności fizycznych różnych substancji w bardzo niskiej temperaturze. Uczestnicy mogli zobaczyć stacje naukowo – badawcze, w których uczniowie umieścili fizyczno - chemiczne łamigłówki z prostymi do wykonania doświadczeniami. Dzięki nim dowiedzieli się, co to jest odczyn pH, mogli posłuchać śpiewu ptaków czy rozwiązać zagadki związane z odbiciami w zwierciadłach. Rodzice i goście uczestniczyli też w interaktywnej prezentacji z wykorzystaniem robotów, którym uczniowie napisali programy sterujące w aplikacji Makeblock. Mogli też dowiedzieć się, jak działa kamera obscura, bo i taką własnoręcznie wykonali uczniowie szkoły. Były też projekty uwrażliwiające na piękno i różnorodność języka polskiego, które pokazywały, jak ważne jest szanowanie ojczystej mowy i pielęgnowanie jej poprawności czy projekty promujące rozwijanie umiejętność komunikowania się, uczenia siebie i innych w języku angielskim i niemieckim. Uczestnicy festiwalu otrzymali także mnóstwo ciekawych informacji na temat powstań śląskich i wybitnych postaci pochodzących z naszego regionu czy przypomnieli sobie podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Mogli podziwiać talenty plastyczne uczniów, którzy wykonali prace różnymi technikami: kolażu, grafiki, malarstwa, wycinanki czy obserwować szeroko rozumiane zainteresowania i zdolności sportowe. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali aż 17 różnorodnych stanowisk projektowych.
W tym dniu zdecydowanie nie było czasu na szkolną nudę. Z pewnością to pierwsza, ale nie ostatnia taka impreza w naszej placówce, w której znaleziono sposób, jak uczniowie mogą poznawać i rozwijać własne talenty i zainteresowania, jak nauczyciele mogą uczyć przez zabawę i naukowe dociekanie, jak uczniowie, rodzice i nauczyciele mogą wspólnie przyjemnie i pożytecznie spędzić czas.