Redaktor: Dzień dobry.
Pedagog specjalny: Dzień dobry.
Redaktor: Jest pani pedagogiem specjalnym, proszę przybliżyć naszym czytelnikom kim jest pedagog specjalny?
Pedagog specjalny: Stanowisko pedagoga specjalnego pojawiło się po raz pierwszy w tym roku. Ministerstwo Edukacji i Nauki chcąc wesprzeć działania pedagoga szkolnego oraz psychologa powołało stanowisko pedagoga specjalnego. Najogólniej rzecz biorąc nauczyciel na stanowisku pedagoga specjalnego zajmuje się edukacją i szeroko rozumianym wsparciem uczniów niepełnosprawnych oraz uczniów zdolnych na różnych etapach edukacyjnych w różnych formach kształcenia.
Redaktor: A czym dokładnie zajmuje się pedagog specjalny w naszej szkole?
Pedagog specjalny: Zakres zadań pedagoga specjalnego jest bardzo szeroki, jednakże większość zadań skupia się wokół uczniów niepełnosprawnych. W ramach pracy przedstawiam dyrektorowi szkoły przykłady działań mające na celu zapewnienie aktywnego i pełnego uczestnictwa dzieci i młodzieży w życiu szkoły, ponadto współpracuję z nauczycielami, wychowawcami grup wychowawczych, innymi specjalistami, dziećmi oraz ich rodzicami w związku z pojawiającymi się trudnościami wychowawczymi i edukacyjnymi. Prowadzę również działania diagnostyczne mające rozpoznać indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne uczniów. W swej pracy koncentruję się również na określeniu mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn ich niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu.
Rzetelne informacje o funkcjonowaniu ucznia w szkole są bardzo istotne przy określeniu niezbędnych form wsparcia ucznia, określeniu warunków do jego nauki z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych. Powyższe informacje zostają odnotowane w specjalistycznych dokumentach takich jak Wielospecjalistyczna Ocena Funkcjonowania Ucznia oraz Indywidualny Program Edukacyjno – Terapeutyczny.
Ważnym zadaniem jest również wspieranie nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów w rozpoznawaniu przyczyn niepowodzeń edukacyjnych uczniów, udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w bezpośredniej pracy z uczniem oraz pomocy w określeniu dostosowań sposobów i metod pracy do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia.
W ramach działań wspierających ucznia, jego rodzinę pedagog specjalny współpracuje z wieloma instytucjami takim jak: poradnie psychologiczno – pedagogiczne, poradnie specjalistyczne, ośrodki pomocy społecznej, placówki kulturowe, policja i innymi działającymi na rzecz rodziny.
Redaktor: Jakie cechy charakteru musi mieć pedagog specjalny?
Pedagog specjalny: Uważam, że dobry pedagog specjalny powinien być człowiekiem empatycznym, myślącym i rozważnym. Musi posiadać dużą umiejętność dostrzegania i reagowania na każdy, nawet najmniejszy, kłopot dziecka. Ponadto ważnymi cechami są cierpliwość, opanowanie, zrównoważenie w postępowaniu z dziećmi, zdyscyplinowanie i wielka odpowiedzialność za swoją pracę.
Redaktor: Co Pani lubi w swojej pracy?
Pedagog specjalny: Bardzo lubię kontakt z drugim człowiekiem, cieszą i motywują mnie wszelkie działania zwieńczone choćby niewielkim sukcesem ucznia. Każdy dzień w szkole jest inny, niosący nową historią, nowe wyzwania.
Redaktor: Jak uczniowie i rodzice mogą się z Panią skontaktować?
Pedagog specjalny: Z uczniami spotykam się na co dzień, w sali lekcyjnej, na korytarzu. Gabinet pedagoga specjalnego znajduje się na pierwszym piętrze, w sali nr 25, gdzie serdecznie zapraszam. Uczniowie mogą również zgłosić się do mnie poprzez wiadomość na mobi dzienniku.
Natomiast rodziców naszych uczniów zapraszam do kontaktu poprzez mobi dziennik.
Redaktor: Dziękuje za rozmowę
Pedagog specjalny: Dziękuję.