Szkoła to nie tylko nauka, ale również zabawa z ogromną dawką energii. W naszej placówce świetnym pomysłem okazało się spędzanie przerw na boisku szkolnym, gdzie uczniowie mogli spożytkować pokłady swojej mocy i temperamentu między lekcjami. Kolejną propozycją aktywności w czasie przerwy były wspólne tańce i zabawy na korytarzu szkolnym. Chętni uczniowie uczyli się nowych kroków tanecznych, doskonalili już poznane, a przede wszystkim dobrze się bawili.
Właściwości lecznicze ziół
- 17.06.2024
Dziś uczniowie klasy 2b poznawali właściwości lecznicze niektórych ziół. Odbyła się degustacja soku z mięty z cytryną oraz na grządkach uczniowie posadzili: miętę cytrynową, tymianek, melisę i szałwię lekarską. Będziemy też suszyć kwiaty lipy na zimową herbatkę.
7
Gala finałowa ogólnopolskiego konkursu „Nauka dla Ciebie, ProtoTypuj!”
- 14.06.2024
13 czerwca uczniowie klasy 7c uczestniczyli w finałowej gali ogólnopolskiego konkursu „Nauka dla Ciebie, ProtoTypuj!”.
Finał konkursu odbył się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie na laureatów czekały cenne nagrody. Po uroczystej gali i odebraniu gratulacji od Ministra Nauka i Szkolnictwa Wyższego Polski Pana Macieja Gdula oraz Dyrektora Centrum Nauki Kopernik Pana Roberta Firmhofera, uczniowie mogli prezentować swoje pomoce edukacyjne na wystawach.
Konkurs był realizowany w ramach programu „Nauka dla Ciebie” – wspólnej inicjatywy Ministra Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik i polegał na stworzeniu i zaprezentowaniu przez uczniów pomocy edukacyjnej.
Laureatom: Martynie Drozdziok, Wiktorii Gaździe, Wiktorowi Kanieckiemu, Barbarze Tokarczyk, Krzysztofowi Welcharowi oraz Oliwii Worynie na gali finałowej towarzyszyły Pani Dyrektor Olga Płonka i Pani Wicedyrektor Małgorzata Lazarek oraz pozostali uczniowe klasy 7c. Opiekunami finałowej pracy były Panie Monika Sławacka i Joanna Gryboś.
4
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Z ekologią na Ty"
- 13.06.2024
W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klasy III c wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Z ekologią na TY", którego koordynatorem była pani Beata Czajkowska-Welchar.
Głównym celem projektu było wzbudzenie wrażliwości uczniów na potrzeby naszej planety, utrwalanie od najmłodszych lat proekologicznych zachowań oraz nauka obserwacji zjawisk przyrodniczych. Podczas realizacji projektu dzieci uczyły się współdziałania w zespołach klasowych oraz nawiązywania pozytywnych relacji rówieśniczych.
W okresie od 1.10.2023 r. do 29.05.2024 r. uczniowie zrealizowali łącznie 18 zadań z V modułów.
Moduł I - Jestem EKO – uczniowie wykonali plakaty przedstawiające obieg wody w przyrodzie, przygotowali inscenizację o tematyce ekologicznej, wykazali się mistrzowską znajomością segregacji odpadów, zorganizowali klasowy dzień zdrowego śniadania oraz stworzyli klasową książkę kucharską.Moduł II – EKO aktywni – uczniowie wykonali pracę wielkoformatową według własnego pomysłu, wzięli udział w akcji sprzątania świata oraz poszukiwali w terenie pierwszych oznak wiosny.
Moduł III – EKO konkursy - organizacja konkursu recytatorskiego dla klas młodszych "Ekologia wierszem pisana”, organizacja wewnątrzklasowego konkursu na eko ludka, wykonanie zabawek z papieru oraz wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej świat za sto lat.
Moduł IV – EKO spotkania – w ramach tego modułu do placówki został zaproszony gość, który czytał uczniom klas I-III książkę z przyrodą w tle, trzecioklasiści wybrali się na wycieczkę do lasu.
Moduł V – TiK w ekologii – uczniowie wzięli udział w warsztatach chemicznych z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu "Laboratoria przyszłości” oraz w ramach eko kodowania tworzyli zakodowany rysunek o tematyce ekologicznej.
Dzieci zrealizowały także zadanie bonusowe, które polegało na sadzeniu roślinek na terenie szkoły. Realizacja projektu wzbogaciła zasób wiedzy ekologicznej uczniów, rozwinęła postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne oraz dostarczyła dzieciom wielu wrażeń.
Wizyta w schronisku dla zwierząt w Jastrzębiu-Zdroju
- 13.06.2024
11. 06. 2024 r. wspólnie z Panem Rafałem Grzybkiem przekazaliśmy dary zebrane przez uczniów naszej szkoły dla zwierząt ze schroniska w Jastrzębiu-Zdroju.
Serdecznie wszystkim dziękujemy za udział w zbiórce, zachęcamy do włączenia się w akcję w przyszłym roku szkolnym.
2
Już wiem, jak postępować z psem
- 12.06.2024
W dniu 10. 06. 2024 r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w prelekcji dotyczącej prawidłowych zachowań w kontaktach dziecko - pies pt. "Już wiem jak postępować z psem". Prelekcję poprowadził pan Rafał Grzybek, zawodowy treser psów i zoopsycholog, organizator Jastrzębskiego DogTrekkingu, a także licencjonowany instruktor Nosework Polska, założyciel szkoły tresury i hotelu dla psów. Uczniowie dowiedzieli się jak odczytywać sygnały wysyłane przez psy, co wolno, a czego nie wolno podczas zabawy z psem, jakie są obowiązki związane z posiadaniem psa, jaka jest potęga psiego węchu, jak niezwykłe i przydatne są psy oraz jak uniknąć pogryzień. Dzieci nauczyły się jak należy postępować w przypadku zagrożenia ze strony agresywnego psa.
Po prelekcji przekazano zebraną karmę dla zwierząt ze schroniska w Jastrzębiu-Zdroju.
14
Budujemy relacje w sieci i poza siecią - konkurs
- 10.05.2024
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas 7 i 8 biorą udział w przedmiotowych projektach edukacyjnych. Od początku roku szkolnego pracują nad wybranym tematem pod opieką nauczyciel. Jest to wspaniała okazja nie tylko do poszerzenia wiadomości i rozwijania zainteresowań, ale również rozwijania kompetencji takich jak współpraca w grupie, kreatywne myślenie czy umiejętność rozwiązywania problemów. Już wkrótce będziemy mogli zapoznać się z efektami pracy uczniów podczas Festiwalu Nauki 👨🔬🧪🧬🌍, który odbędzie się w naszej szkole 23 maja.
Dodatkowo realizacja projektów zostaje zgłoszona do konkursu ogłoszonego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach na realizację przedsięwzięcia pod hasłem Budujemy relacje w sieci i poza siecią…! będącego częścią kampanii „Bezpieczny cyfrowy świat” w roku szkolnym 2023/2024.
W ramach konkursu został nakręcony film pokazujący nasze wspólne działania uczniów i nauczycieli, podczas realizacji zadań projektowych. Uczniowie klas 7 i 8 wypowiadają się w nim na temat znaczenia relacji w ich życiu oraz opowiadają o całorocznej pracy nad projektami. W filmie przedstawiamy również prace plastyczne, prezentacje oraz zdjęcia wykonane w trakcie zajęć.
Zachęcamy do obejrzenia filmu 😊📽🎬🎞🎥
Podsumowanie Akcji Charytatywnych
- 11.06.2024
W tym roku Wolontariat Szkolny wraz z opiekunkami Katarzyną Błaszczuk- Sabat, Kamilą Kwiatek zorganizowali 2 kiermasze świąteczne: bożonarodzeniowy oraz wielkanocny. W czasie trwania Tygodnia Kultury Europejskiej był prowadzony kiermasz smakołyków, na którym Samorząd Uczniowski zebrał 646,00 złotych. Wspólnie postanowiliśmy wesprzeć Karolinkę - dziewczynkę, która uczęszcza do naszego przedszkola kwotą 1500 złotych.
Pieniądze zebrane na rzecz Karolinki podczas tegorocznych akcji, zostały już wpłacone na konto fundacji siepomaga.pl.
Karolinka zmaga się z zespołem mielodysplastycznym i włóknieniem szpiku.
Trzymamy za Ciebie kciuki Karolinko 🤞👍 Życzymy szybkiego powrotu do pełni sił 🐻❤️🩹
Dziękujemy za ogormny odzew i wsparcie naszych zbiórek.
Szkolny Konkurs Recytatorski
- 08.06.2024
W maju odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu recytatorskiego dla uczniów klas pierwszych, drugich
i trzecich. Celem konkursu było prezentowanie umiejętności artystycznych, rozwijanie umiejętności językowych, kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego oraz rozwój zdolności recytatorskich. Uczestnicy prezentowali wiersze o tematyce ekologicznej i przyrodniczej. W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Z ekologią na Ty” zrealizowane zostało ostatnie zaplanowane zadanie - eko konkurs.Wyniki konkursu:
- klasy pierwsze
I miejsce - Szymon Misiur kl. Ib
II miejsce - Aleksandra Furtak kl. Ia
III miejsce - Agnieszka Lebiedzik kl. Ib
Wyróżnienie: Alicja Banach kl. Ib, Liliana Kazoń kl. Ia
- klasy drugie
I miejsce - Agata Orczykowska kl. IIc
II miejsce - Zuzanna Kołodziejczyk kl. IIc
III miejsce - Liliana Rynka kl. IIc
Wyróżnienie: Viesta Ledashcheva kl. IIc
- klasy trzecie
I miejsce - Franciszek Kaniecki kl. IIIa
II miejsce - Nikodem Topol kl. IIIa
III miejsce - Radosław Kaszel-Pudło kl. IIIc
Wyróżnienie: Kinga Ruszczyk kl. IIIb
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Projekt edukacyjny uczniów klasy 1b
- 04.06.2024
Niezwykłego projektu edukacyjnego podjęła się klasa 1b, która od października 2023 r. do maja br. zrealizowała 8 modułów przedsięwzięcia pt. „Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki”. Uczniowie wykonując różnorodne zadania, poszukiwali matematyki w szkole, na dworcu kolejowym, na kartce świątecznej, na basenie,
w budowaniu kloców, w prognozie pogody, w tańcu, w książce i bibliotece. Umiejętności matematyczne zdobyte w trakcie realizacji projektu, na pewno przydadzą się w codziennych sytuacjach. A to wyjątkowo pożyteczna wiedza.
Zbiórka baterii dla Gai
- 30.05.2024
Cześć Kochani!
Chcielibyśmy poinformować Was, że zbiórka baterii dla Gai Operchalskiej dobiegła końca! Rodzice dziewczynki odebrali baterie 23 maja bieżącego roku. W ciągu całego roku szkolnego zebraliśmy około stu kilogramów zużytych baterii. Czteroletnia Gaja urodziła się z agenezją przegrody przeźroczystej, hipoplazją nerwów wzrokowych, dysplazją przegrodowo-oczną, poszerzeniem układu komorowego, etiopią tylnego płata przysadki oraz obniżonym napięciem mięśniowym. Oznaczało to, że ma ona bardzo małe szanse, by cokolwiek zobaczyć. Dziewczynka zachowuje się jak niewidoma. Ma wyostrzony zmysł słuchu i dotyku. Dzięki rehabilitacji sytuacja Gai jest coraz lepsza! Dziękujemy za pomoc, szczególnie tym, którzy wsparli zbiórkę! O kolejnych zbiórkach będziemy informować na stronie szkoły.
Wolontariat szkolny wraz z opiekunkami Katarzyną Błaszczuk- Sabat, Kamilą Kwiatek.
Sukces w Wojewódzkim Konkursie "Chcę być ekspertem, fachowcem, specjalistą ..."
- 30.05.2024
Uczennica klasy VI b Natalia Szeja zajęła I miejsce w Wojewódzkim Konkursie "Chcę być ekspertem, fachowcem, specjalistą..." zorganizowanym przez Śląskiego Kuratora Oświaty. Celem konkursu było promowanie kształcenia zawodowego wśród uczniów szkół podstawowych, inspirowanie do poznania ciekawych zawodów oraz kształtowanie twórczego myślenia i pomysłowości wśród dzieci i młodzieży. Zadanie konkursowe polegało na wykorzystaniu techniki komiksu do przedstawienia w niekonwencjonalnej formie wybranego zawodu. Jak mawiał Konfucjusz: "Wybierz sobie zawód, który lubisz, a nigdy nie będziesz zmęczony".
Gratulujemy zwycięstwa w konkursie! Zapraszamy do zapoznania się z niesamowitą pracą Natalii.
Szkolny Festiwal Nauki
- 27.05.2024
23 maja 2024 r. w naszej szkole z inicjatywy pani dyrektor Olgi Płonki odbył się po raz pierwszy Szkolny Festiwal Nauki – niezwykła impreza, której celem było rozbudzenie naukowej ciekawości i popularyzacja nauki zarówno u twórców, jak i uczestników festiwalu, bez względu na wiek i zainteresowania. W tym dniu autorami i organizatorami naukowych stanowisk byli uczniowie klas siódmych i ósmych, a gośćmi – ich rodzice i rodzeństwo. Wyjątkowymi uczestnikami byli Radni Gminy Sołectwa Osiedle Pawłowice: pani Karolina Szymaniec-Mlicka i pan Tomasz Żuchowski oraz Sołtys Osiedla Pawłowice pan Szczepan Martynowski i Przewodnicząca Rady Rodziców pani Patrycja Kwiatoń.
Impreza rozpoczęła się od muzyczno-naukowego spektaklu, w którym uczniowie zaprosili gości do świata Pana Ambrożego Kleksa, a ich szkoła stała się z całą pewnością Akademią Nauki przy Pukowca 4 w Pawłowicach. Szkolny chór przepięknie zaśpiewał cztery utwory będące ilustracjami muzycznymi filmów o tym kolorowym profesorze. Towarzyszyły temu pokazy taneczne i akrobacje sportowe, a muzyczny spektakl wzbogacały wyjątkowe eksperymenty naukowe.
Następnie siódmo- i ósmoklasiści zabrali gości w dalszą fascynującą podróż po świecie nauki i zaprosili swoich rodziców oraz gości na eksperymenty, doświadczenia, prelekcje, prezentacje, wystawy. Były one finałem projektów edukacyjnych, które uczniowie wraz z nauczycielami-opiekunami przygotowywali od października bieżącego roku szkolnego.
Wędrując po salach i korytarzach szkoły można było zobaczyć zdjęcia planet, gwiazd i galaktyk zrobione przez uczniów za pomocą zdalnie sterowanych teleskopów NASA, eksperymenty związane z niskimi temperaturami z użyciem nie tylko termometrów, ale także pirometrów, kamer termowizyjnych czy eksperyment z ciekłym azotem ukazujący zmiany własności fizycznych różnych substancji w bardzo niskiej temperaturze. Uczestnicy mogli zobaczyć stacje naukowo – badawcze, w których uczniowie umieścili fizyczno - chemiczne łamigłówki z prostymi do wykonania doświadczeniami. Dzięki nim dowiedzieli się, co to jest odczyn pH, mogli posłuchać śpiewu ptaków czy rozwiązać zagadki związane z odbiciami w zwierciadłach. Rodzice i goście uczestniczyli też w interaktywnej prezentacji z wykorzystaniem robotów, którym uczniowie napisali programy sterujące w aplikacji Makeblock. Mogli też dowiedzieć się, jak działa kamera obscura, bo i taką własnoręcznie wykonali uczniowie szkoły. Były też projekty uwrażliwiające na piękno i różnorodność języka polskiego, które pokazywały, jak ważne jest szanowanie ojczystej mowy i pielęgnowanie jej poprawności czy projekty promujące rozwijanie umiejętność komunikowania się, uczenia siebie i innych w języku angielskim i niemieckim. Uczestnicy festiwalu otrzymali także mnóstwo ciekawych informacji na temat powstań śląskich i wybitnych postaci pochodzących z naszego regionu czy przypomnieli sobie podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Mogli podziwiać talenty plastyczne uczniów, którzy wykonali prace różnymi technikami: kolażu, grafiki, malarstwa, wycinanki czy obserwować szeroko rozumiane zainteresowania i zdolności sportowe. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali aż 17 różnorodnych stanowisk projektowych.
W tym dniu zdecydowanie nie było czasu na szkolną nudę. Z pewnością to pierwsza, ale nie ostatnia taka impreza w naszej placówce, w której znaleziono sposób, jak uczniowie mogą poznawać i rozwijać własne talenty i zainteresowania, jak nauczyciele mogą uczyć przez zabawę i naukowe dociekanie, jak uczniowie, rodzice i nauczyciele mogą wspólnie przyjemnie i pożytecznie spędzić czas.
14
Spotkanie autorskie z p. Zbigniewem Kiełkowskim
- 27.05.2024
27 maja uczniowie klas II uczestniczyli w spotkaniu autorskim z p. Zbigniewem Kiełkowskim, autorem książki "Alek uczy się łowić ryby". Pan Zbyszek jest mieszkańcem naszej gminy, na co dzień uczy wychowania fizycznego w szkole podstawowej. Z zamiłowania jest wędkarzem. Książkę, którą napisał wydał własnym kosztem.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie