• Wakacyjne zajęcia

• 02.08.2022
          • Przez okres czterech tygodni lipca, łącznie aż 40 – stu uczniów wzięło udział w wakacyjnych zajęciach sportowo – rekreacyjnych, które odbywały się na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Pawłowicach, w parku im. Ks. Prof. Stanisława Pisarka oraz w pobliskim lesie. Zajęcia zorganizowano przy współpracy i dofinansowaniu Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Celem zajęć multirozwojowych było propagowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia opartego o aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie oraz unikanie substancji uzależniających mających niekorzystny wpływ na wzrost i rozwój młodego człowieka.

W czasie „kreatywnych poniedziałków” dzieci z drewnianych patyczków stworzyły, a następnie pomalowały domki dla ptaków, studnie, pudełeczka. Poniedziałkowe spotkania były również okazją do pracy twórczej w grupach. Uczestnicy bazując na własnej wyobraźni i dostępnych materiałach z surowców wtórnych, stworzyli projekt zatytułowany „Kolorowe kamienice”. Podczas zajęć plastycznych z elementami integracji sensorycznej dzieci wykonały pracę z wykorzystaniem kolorowych piórek, pianek, papieru kolorowego, pomponów.

„Zielone środy” – pod takim hasłem odbywały się zajęcia, których celem było zwrócenie uwagi dzieci na piękno i różnorodność otaczającego świata. Warsztaty zorganizowano w Parku im. Ks. Prof. S. Pisarka, gdzie dzieci pod okiem opiekuna grały w podchody poznając historię rodzimej miejscowości. Zwieńczeniem dużego wysiłku dzieci, związanego z wyprawą do parku i grą, była smaczna niespodzianka – piknik, w czasie którego dzieci mogły odpocząć i zasmakować pysznych owoców. Zajęcia organizowano również w pawłowickim lesie, w którym to uczestnicy bawiąc się rozwijali swą spostrzegawczość, koncentrację i szybkość reakcji. Ponadto dzieci poznały szereg roślin mających pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, wykonały również prace florystyczne „Zielone mandale” na bazie wcześniej zebranych kwiatów, traw i gałązek krzewów.

W trakcie piątkowych spotkań dzieci obejrzały film zatytułowany „Mój przyjaciel Ulfik” oraz „Charlie i fabryka czekolady”, wykonały również przepiękne, kolorowe lampiony, a z materiałów recyklingowych powstały wiecznie zielone rośliny.

Uczestnicy zajęć muzycznie rozpoczynali każdą poranną rozgrzewkę odbywającą się w hali sportowej lub na boisku szkolnym. W ramach zajęć sportowych, dzieci wykonywały ćwiczenia z elementami gimnastyki korekcyjnej oraz z elementami metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Ponadto brały udział w licznych grach, zabawach oraz konkurencjach sportowych.

Wspólnie spędzony czas przepełniony był życzliwością, swobodą oraz nieograniczoną twórczością dzieci, która przejawiała się we wszystkich ich dziełach. Szeroki wachlarz zajęć multirozwojowych pozytywnie wpłynął na rozwój dzieci.