W tym roku, świętowaliśmy walentynki trochę inaczej! 😊
W dniu świętego Walentego bieżącego roku w naszej szkole odbyła się zbiórka baterii w ramach akcji "EkoWalentynki". Akcja się udała, zebrano aż pięć pełnych pudełek zużytych baterii! Każdy uczestnik akcji otrzymał słodki upominek w postaci czekoladki w kształcie serduszka, ołówka oraz gumki do gumowania.
Uczniowie naszej szkoły zostali uświadomieni, że warto segregować śmieci i dbać o planetę. Chętnych uczniów było od groma!
Bardzo dziękujemy za włączenie się w akcję i gwarantujemy, że to pierwszy i na pewno nie ostatni raz!
#ekowalentynki #ekowalentynki2025 #badzeko #ekologia #baterie #zbiorka #ekozbiorka
Akcje organizowały panie: Kamila Kwiatek oraz Katarzyna Błaszczuk-Sabat wraz z wolontariatem szkolnym.
A tu trochę o akcji:
EkoWalentynki 2025!
A dlaczego należy zbierać baterie?
Najważniejszą zasadą jest wrzucanie baterii do specjalnych pojemników, czyli nie mieszanie ich z innymi odpadami. Za sprawą selektywnej zbiórki zużytych baterii i akumulatorów, można z tych niebezpiecznych odpadów odzyskać cenne substancje, np.: aluminium, cynk, kadm, kobalt, lit, miedź, nikiel, ołów, mangan, mosiądz, rtęć oraz tworzywa sztuczne i papier do produkcji paliwa RDF. Pierwiastki te mogą być ponownie wykorzystywane w wielu procesach produkcji przemysłowej, dzięki czemu oszczędzane są surowce naturalne, paliwa kopalne, energia oraz woda. Metale ciężkie w bateriach mogą być odzyskane i nie zatrują środowiska!
Pamiętaj!
Oddzielaj akumulatory i baterie od innych odpadów.
Przed wyrzuceniem np. zabawki, narzędzia, czujnika, LED’u, odzieży i obuwia ze świecącymi elementami, sprawdzaj, czy nie ma w środku ukrytej baterii lub akumulatora .
Baterie i elektroodpady można też oddawać do PSZOKów (punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych), które są w każdej gminie w Polsce.