• Aktualności

          • Odblaskowa Szkoła

          • 10.11.2023
          • Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji p.t. „Odblaskowa Szkoła”

            Celem konkursu jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

            Jednym z głównych i najliczniej punktowanym kryterium w akcji jest wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe. Dzięki wsparciu Gminy Pawłowice, Starostwu Powiatowemu w Pszczynie oraz Radzie Rodziców udało nam się obdarować odblaskami wszystkich uczniów naszej szkoły, czyli aż 440! 

            Inne podjęte przez naszą szkołę aktywności polegały m.in. na organizacji konkursu plastycznego na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przeprowadzenia zajęć pozalekcyjnych na których omawiano poprawne zachowania na drodze, organizacji akcji skierowanej dla seniorów, która polegała na obdarowaniu kochanych babć i dziadków odblaskami i ulotkami promującymi dbanie o widoczność na drodze po zmroku. Podjętymi aktywnościami były również nagranie przez pierwszoklasistów filmików o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy zaproszenie do naszej szkoły dzielnicowych, którzy przypomnieli najmłodszym podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze. Serdecznie dziękujejemy wszystkim za pomoc i wsparcie w akcji. Od 20 listopada do 1 grudnia 2023 nastąpi ocena podjętych przez szkołę inicjatyw i ogłoszenie wojewódzkiego laureata konkursu. Trzymajmy kciuki! 

          • Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki

          • 08.11.2023
          • Uczniowie i uczennice klasy 1b przystąpili do realizacji projektu „Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki”. Projekt ma na celu odkrywanie matematyki w codzienności i w otaczającym środowisku.

            W trakcie realizacji tego przedsięwzięcia uczestnicy uczą się grupowo tworzyć notatki, współpracować w zespole, słuchać siebie nawzajem i szanować zdania rówieśników. Projekt składa się z ośmiu modułów i potrwa do maja przyszłego roku. W październiku został zrealizowany pierwszy z nich pt. „Matematyka w szkole”, za który klasa 1b uzyskała certyfikat organizatora.

          • Bezpieczeństwo - pierwsza klasa

          • 08.11.2023
          • W ramach działań profilaktycznych pod nazwą „Bezpieczeństwo – pierwsza klasa”, 8 listopada br. dzielnicowi z Komisariatu Policji w Pawłowicach w osobach: mł. asp. Wojciecha Mroczko i mł. asp. Remigiusza Berkowskiego spotkali się z uczniami klas pierwszych. Wiodącą tematyką edukacyjnej prelekcji stanowiło szeroko rozumiane bezpieczeństwo oraz zagrożenia, na jakie narażeni są mali uczniowie w codziennym życiu. Na zakończenie spotkania, dzieci otrzymały od policjantów upominki w formie odblasków.

          • Warsztaty "Spacer po Tokio"

          • 08.11.2023
          • W październiku uczniowie klasy Ia, korzystając z propozycji Osiedlowego Domu Kultury w Pawłowicach, uczestniczyli w warsztatach Spacer po Tokio organizowanych przez Panią Małgorzatę Ferfecką. Przygodę rozpoczęli od nauki podstawowych zwrotów w języku japońskim, a następnie wirtualnie przenieśli się na zatłoczone ulice Tokio. Uczniowie wspólnie odkrywali tajniki przyrządzania tradycyjnego przysmaku japońskiego, jakim jest dango. Poznali również trudną technikę jedzenia pałeczkami, które są nieodłącznym atrybutem kuchni azjatyckiej. Na zakończenie wszyscy uczestniczyli w krótkim konkursie sprawdzającym wiedzę zdobytą na warsztatach. Dziękujemy bardzo za możliwość udziału w wydarzeniu.

            ありがとう (Arigatō)

          • Lapbook - sposób na podsumowanie lektury

          • 07.11.2023
          • Uczniowie klasy 4 "c" na kilku godzinach lekcyjnych języka polskiego omawiali treść zbioru opowiadań "Mikołajek", którego autorami są Rene Gościnny i Jean-Jacqueta Sempe. Po omówieniu elementów świata przedstawionego, różnic między szkołą Mikołaja a naszą oraz charakterystyką bohaterów zdobyte informacje podsumowali w lapbookach. Uczniowie w swoich projektach przedstawili to, co sami uznali za najważniejsze na temat książki, wykazując się przy tym niezwykłą kreatywnością. W ich pracach możemy znaleźć m.in. plan wydarzeń, opis głównych bohaterów, puzzle nawiązujące do tematyki lektury czy quizy i krzyżówki.  Klasa 6 "a" w swoich lapbookach na tapetę wzięła zaś powieść naszego noblisty, Henryka Sienkiewicza. Prace dotyczące "W pustyni i w puszczy" pełne są pięknych afrykanskich pejzaży, ilustracji bohaterów, a także zawierają trasę podróży Stasia i Nel. Efektem ogromnego zaangażowania uczniów są piękne prace prezentowane poniżej. Zachęcamy do obejrzenia.

          • Dzień kanapki

          • 06.11.2023
          • 🎉Dzień Kanapki, już za nami! Przy udziale Rady Rodziców, Grona Pedagogicznego, Szkolnego Wolontariatu, uczniów klasy 5a, wspólnie przygotowaliśmy słodką przekąskę za symboliczne 2 zł👐
            Każdy uczeń mógł dokonać zakupu, z którego dochód zostanie przekazany na rzecz Fundacji Iskierka❤
            Serdecznie dziękujemy!

          • Pamiętamy [*] - wizyta uczniów klasy 4c na cmentarzu

          • 05.11.2023
          • Pierwsze dni listopada to szczególny czas odwiedzin grobów naszych bliskich. Porządkujemy je, zapalamy znicze, wspominamy tych, którzy już od nas odeszli. Uczniowie klasy 4c na jednej z lekcji języka polskiego odwiedzili miejscowy cmentarz parafialny, aby wspomnieć i zapalić świece na grobie swojej wychowawczyni w klasach 1-2, pani Bożeny Lebiody oraz innych bliskich zmarłych. Był to dla nich niezwykły czas zadumy i refleksji.

          • Jesteśmy eko – zabawki z papieru

          • 03.11.2023
          • Uczniowie klasy 3 c w ramach zajęć plastycznych wykonali zabawki z papieru. Celem lekcji było rozwijanie fantazji i wyobraźni, rozwijanie sprawności grafomotorycznej oraz poszerzanie wiedzy o twórczych sposobach wykorzystania odpadów. Zużywane przez nas produkty skrywają często ogromny potencjał do … zabawy. Warto wykorzystać je w pełni!

            W ramach Ogólnopolskiego Projektu Ekologicznego ,,Z ekologią na Ty” uczniowie wykonali eko zadanie – papierowe dzieła.

          • Przedmiotowe projekty edukacyjne

          • 02.11.2023
          • Przedmiotowe projekty edukacyjne ruszyły.  Będzie więc w naszej szkole jeszcze bardziej naukowo i projektowo. Uczniowie klas siódmych i ósmych podzieleni na zespoły cztero-, pięcio- lub sześcioosobowe wybrali tematy swoich projektów i czuwających nad ich realizacją opiekunów. Teraz czas na spotkania z nauczycielami-opiekunami, poznanie celów  i założeń projektów, podział zadań i przyjemną pracę w wybranych przez siebie grupach, tak by na Szkolnym Festiwalu Nauki, który odbędzie się wiosną przyszłego roku, zaprezentować istne cuda. Uczniowie, macie na to dużo czasu. Niech naukowa moc będzie z Wami!

          • Wojewódzkim Konkursie Poezji Zbigniewa Herberta

          • 02.11.2023
          • Jesień sprzyja refleksji, rozmyślaniom i zadumie, także nad pięknem słowa. Jest to idealny czas na wszelkie czytelnicze, literackie i recytatorskie konkursy, których i w naszej szkole nie brakowało. 18 października 2023 r. troje uczniów klas siódmych i ósmych: Michalina Kuc, Michalina Strzelczyk i Wiktor Kaniecki wzięło udział w XIX Wojewódzkim Konkursie Poezji Zbigniewa Herberta pod honorowym patronatem żony poety, Katarzyny Herbert. Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem nauczycieli i uczniów z całego województwa. Uczniowie zaprezentowali się świetnie, choć musieli zmierzyć się nie tylko z trudnymi tekstami tego wybitnego poety, ale także i własnym stresem. Do etapu finałowego, który odbył się 26 października br., awansował Wiktor Koniecki z klasy VII a. Tę część konkursu poprzedziły warsztaty recytatorskie, w których Wiktor, wraz z innymi finalistami, miał okazję pracować nad swoją dykcją, emisją głosu, oswajać się ze sceną i publicznością. Mimo, że w finale nie udało się zdobyć miejsca na podium, Wiktor poznał piękną twórczość Herberta, zdobył nowe umiejętności i doświadczenia. Wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy uczestniczyli w tym wyjątkowym wydarzeniu gratulujemy i życzymy zapału w rozwijaniu tej pięnej i trudnej pasji.

          • Góra Grosza 2023

          • 31.10.2023
          • Wolontariat Zespołu Szkolno - Przedszkolnego wraz z opiekunkami p. Katarzyną Błaszczuk - Sabat, p. Kamilą Kwiatek przystąpił do ogólnopolskiej akcji Góra Grosza.

            Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet "Góra Grosza". W tym roku zbiórka trwa od 01.11.2023 do 29.02.2024 roku.

            Celem, na który zbierane są te drobne monety, jest organizacja pomocy psychologicznej, rzeczowej i specjalistycznej opieki dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

            Uczniowie i przedszkolaki nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady:

            jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

          • Halloween'owy pokój zagadek

          • 31.10.2023
          • Halloween, to świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o kulturze krajów anglojęzycznych. Uczniowie klas 7. i 8. mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę na ten temat w czasie wyjątkowej lekcji języka angielskiego. Tego dnia pracownia językowa zamieniła się w pokój zagadek. Nie po raz pierwszy uczniowie przekonali się, że każda lekcja może być ekscytującą przygodą, która angażuje wszystkich uczniów jednocześnie. Poniżej krótka fotorelacja.

          • Sukces w Powiatowym Konkursie "Talent i praca - to sie opłaca"

          • 30.10.2023
          • W ramach Tygodnia Kariery z ramienia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pszczynie po raz kolejny odbył się powiatowy konkurs pod hasłem „Talent i praca – to się opłaca!”. Uczniowie  klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych w dowolnej formie literackiej wypowiedzieli się na temat: „Co jest miarą sukcesu – talent czy praca?”.

             Miło nam ogłosić, że trzy uczennice naszej szkoły zostały laureatkami konkursu:

             I miejsce - Zuzanna Polak kl. VII b, Małgorzata Walczak kl. V c

             wyróżnienie - Wiktoria Rutkowska kl. VII b

             Gratulujemy!

          • Konkurs recytatorski "Moja Ojczyzna"

          • 30.10.2023
          • "Ziemio ojczysta, ziemio jasna,

            nie będę powalonym drzewem.

            Codziennie mocniej w ciebie wrastam:

            radością, smutkiem, dumą, gniewem."

                                         Wisława Szymborska

            25.10.2023 roku w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski "Moja Ojczyzna" dla uczniów klas IV i V. Celem konkursu było popularyzowanie znajomości polskiej poezji oraz rozwijanie recytatorskich uzdolnień wśród dzieci. Uczestnicy zaprezentowali utwory o tematyce patriotycznej. Można było wysłuchać pięknych recytacji wierszy między innymi: W. Szymborskiej, K. I. Gałczyńskiego, J. Tuwima, A. Słonimskiego, M. Konopnickiej.

            Wyniki konkursu:

            - klasy czwarte

            I miejsce - Patrycja Szarek kl. IV c

            II miejsce - Laila Pęcek- Elkaliouby kl. IV a

            III miejsce - Natalia Sznapka kl. IV a

            wyróżnienia: Milena Kiełkowska kl. IV a, Martyna Mrukwa kl. IV a, Kamila Kolanek kl. IV c

            - klasy piąte

            I miejsce - Bartosz Krawczyk kl. V a

            II miejsce - Filip Kwiatoń kl. V c, Jan Rakus kl. V c

            III miejsce - Michalina Polak kl. V c

            wyróżnienia: Nikodem Groniak kl. V c, Antonina Strzelczyk kl. V b

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

          • Pokaż, co czytasz - wyniki konkursu

          • 30.10.2023
          • W październiku, Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych, biblioteka szkolna zaprosiła uczniów z klas  5-8 do udziału w czwartej edycji konkursu fotograficznego Pokaż, co czytasz”.

            Konkurs polegał na wykonaniu oryginalnego zdjęcia przedstawiającego książkę aktualnie czytaną przez ucznia.

            Celem konkursu było rozwijanie - w nietypowy sposób - zainteresowań czytelniczych przy użyciu nowoczesnych technologii.

            Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki oraz nagrodzone zdjęcia. 

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział  w konkursie.

             

            I miejsce:

            Julia Paplińska - klasa V b

             

            II miejsce:

            Patryk Barcikowski - klasa V a

             

            III miejsce:

            Kinga Budniok - klasa V a

            Zuzanna Polak - klasa VII b

             

             

            Wyróżnienia:

            Jan Rakus - klasa klasa V a

            Dominik Haśkiewicz - klasa VI c

            Martyna Drozdziok - klasa VII c

             

          • Światowy Dzień Drzewa

          • 25.10.2023
          • W 1872 roku w Stanach Zjednoczonych znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton wymyślił Dzień Drzewa. Przyświecała mu myśl, że inne święta jedynie przypominają o ważnych dla świata sprawach. Dzień Drzewa miał według niego wpływać na przyszłość naszej planety. Miało się to dziać dlatego, że w tym dniu każdy, kto może, powinien zasadzić drzewo. A co dają nam drzewa? Chyba każde dziecko wie, że drzewa to domy dla zwierząt, a my dzięki nim mamy tlen, czyste powietrze, więcej ciszy, żywicę. A kiedy drzewo kończy swój żywot, pozostaje po nim cenne drewno, z którego buduje się domy, ogrzewa nim mieszkania, wyrabia się z niego m.in. meble czy papier. Dlatego tak ważne jest sadzenie nowych drzew w miejsce tych, które się wycina i troska o to, żeby rosły w spokoju. Niełamane i nieniszczone przez nieodpowiedzialnych ludzi.

            Nasza szkoła obchodziła Święto Drzewa organizując konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3 pod hasłem:

             " Z tego, co wyrzucić trzeba, mogą powstać piękne drzewa".

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            I miejsce zdobył Robert Pytlarczyk z kl. 1a

            II miejsce dla Anny Załóg z kl. 3b

            III miejsce dla Poli Szczygieł z kl. 1b

            Wyróżnienia otrzymali :

            - Miłosz Rejman z kl. 2b

            - Szymon Misiur z kl. 1b

            - Paulina Prządka z kl. 3a

            - Alicja Haśkiewicz z kl. 2b

            - Marcel Wierdak z kl. 3a

            - Julia Nowak kl. 3a

            Na szkolnym korytarzu powstała piękna wystawa uczestników konkursu, którą zachęcamy do oglądania, zaś na II piętrze uczniowie Kółka plastycznego i Kółka Ekologicznego, które działają w naszej szkole przygotowali dwie gazetki, gdzie zaprezentowano prace uczniów w takich technikach plastycznych jak: wydzieranka kolorowa i szkic. 

            Również zachęcamy do oglądania.

          • W odwiedzinach u Żubrów

          • 24.10.2023
          • 24 października br. klasy IVa i Va wybrały się na wycieczkę do pobliskich Jankowic, gdzie znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej. Wizytę rozpoczęli od przekazania dużej ilości żołędzi i kasztanów zebranych przez uczniów naszej szkoły Pani leśnik, która serdecznie podziękowała za przysmaki przywiezione zwierzętom. Potem rozpoczęli spacer leśną ścieżką edukacyjną, w czasie którego poznali same zwierzęta - ich zachowanie, zwyczaje, budowę i historię a także usłyszeli garść ciekawostek o ich środowisku czyli lesie. Najważniejszą atrakcją były jednak same żubry, które można było obejrzeć w ich środowisku z bliska a nawet zobaczyć jak smakują im przywiezione kasztany. 

          • Narodowe czytanie oraz Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • 24.10.2023
          • W październiku społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pawłowicach przyłączyła się do dwóch akcji czytelniczych: ,,Narodowe czytanie” oraz ,,Ogólnopolski dzień głośnego czytania”.

            Czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa ono między innymi na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy i wspomaga pamięć, poprawia koncentrację, rozwija poczucie humoru.

            W tym roku w naszej szkole gościła pani Elżbieta Szyszko – emerytowana nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej oraz absolwentka naszej szkoły pani Patrycja Kwiatoń, która obecnie pełni funkcję przewodniczącej Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 w Pawłowicach. Obie panie czytały dzieciom klas I-III. Wszyscy uczestnicy akcji z ogromną uwagą i zaciekawieniem słuchali porad zawartych w książce ,,Poradnik młodego ekologa”, która okazała się prawdziwą skarbnicą wiedzy i zasad ekologicznego savoir-vivre'u. Słuchacze usłyszeli jak należy postępować, by żyć w zgodzie z przyrodą. Uczniowie mogli się dowiedzieć jak oszczędzać energię i wodę, jak zachować się w lesie, po co segregować śmieci i co zrobić z niepotrzebnymi zabawkami.

            W ramach ogólnopolskiego projektu ekologicznego ,,Z ekologią na Ty” zostało zrealizowane eko zadanie ,,Spotkanie z książką”.

          • Kiedy komunikowanie się jest dla nas wyzwaniem

          • 21.10.2023
          •  

            Jeśli dzieli nas rzeka... wybudujmy wspólnie most! W myśl tych słów klasa 4b uczy się budowania pozytywnych relacji w zespole klasowym w czasie warsztatowych lekcji wychowawczych. Uczymy się wzajemnie słuchać i współpracować, co wcale nie jest takie łatwe. Zapraszamy do obejrzenia relacji z naszej lekcji, podczas której podzieliliśmy się na drużyny - jeden z zespołów zbudował dom, który pozostałe drużyny musiały odzwierciedlić polegając jedynie na ustnych wskazówkach drużyny "budowniczych". Klasa przekonała się, że aby coś wspólnie zbudować, trzeba się najpierw trochę napracować.

          • Żywa lekcja przyrody w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Z ekologią na Ty”

          • 20.10.2023
          • Uczniowie klasy III c udali się na wycieczkę do pobliskiego lasu i uczestniczyli w żywej lekcji przyrody, której głównym celem było poznanie warstwowej budowy lasu, obserwacja roślin i zwierząt żyjących w poszczególnych piętrach lasu, zapoznanie się z typami lasów oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego. Przemierzając ścieżkę edukacyjną uczniowie prowadzili własne obserwacje przyrodnicze. Zbierali informacje na temat mieszkańców lasu, roślinności, zwracali uwagę na mchy, grzyby, porosty oraz budki lęgowe. Wsłuchiwali się w śpiew ptaków, podziwiali kolory jesieni oraz zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie o tej porze roku, ponadto zbierali szyszki i liście oraz gromadzili okazy przyrodnicze. Poruszając się po fascynującym świecie roślin i zwierząt leśnych, dzieci mogły zobaczyć wiewiórkę, która szybciutko przebiegła przed nimi.

            Ważnym elementem żywej lekcji przyrody było obcowanie z różnymi gatunkami drzew, które dzieci traktowały jak leśne przytulanki. Trzecioklasiści dowiedzieli się, że kiedy przytulamy się do pnia drzewa, w ciele wyzwalają się endorfiny, które powodują, że czujemy się zrelaksowani, spokojni i szczęśliwi.

            Wyprawa do lasu dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. Dzieci spędziły miło czas na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej. Podczas wycieczki uczniowie zrealizowali eko zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Z ekologią na Ty”.