Przed Narodowym Świętem Niepodległości nasza szkolna społeczność wzięła udział w piątej edycji ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych „Do Hymnu” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Konkurs polega na wspólnym, jednogłosowym wykonaniu hymnu państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych. 261 uczniów zgromadzonych w sali widowiskowej Centrum Kultury oprócz hymnu, przygotowało również pieśni „Święta miłości kochanej Ojczyzny” oraz „Marsz Polonia”. Ten nietypowy chór złożony z uczniów klas od 3 do 8 przygotowała do występu nauczycielka muzyki pani Barbara Baron, która także dyrygowała ze sceny widownią wypełnioną po brzegi uczniami w galowych strojach. Śpiewającym dzieciom i młodzieży bacznie przysłuchiwali się jurorzy: prof. dr hab. Wiesław Delimat z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz prof. dr hab. Aleksandra Paszek-Trefon z Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykonanie repertuaru konkursowego, zgodnie z wytycznymi konkursu, odbyło się na żywo, z pamięci, bez użycia nagłośnienia i playbacku. Tonację na fortepianie podawał uczniom pan Grzegorz Pakura, instruktor Gminnego Ośrodka Kultury.
Występ, który odbył się 8 listopada, był pierwszym etapem przesłuchań. W drugim etapie nagranie zarejestrowane w pawłowickim Centrum Kultury będzie przesłuchiwane i oceniane przez jurorów na szczeblu centralnym, po którym wyłonieni będą laureaci ogólnopolscy i wojewódzcy (z województwa śląskiego w konkursie startuje aż 40 szkół!) Niezależnie jednak od ilości otrzymanych punktów, trzeba przyznać, że szkolna społeczność znakomicie poradziła sobie z tym trudnym zadaniem. Zbiorowe wykonanie trzech patriotycznych utworów napawało dumą i wzruszeniem nie tylko dyrektorkę panią Annę Ganiek, która z całego serca gratulowała uczniom, ale również zgromadzonych w sali rodziców i nauczycieli.
Konkurs „Do Hymnu” jest projektem w zakresie edukacji patriotycznej. Ze względu na popularyzatorski charakter i liczny udział uczniów integruje młodych ludzi, buduje wspólnotę, wyzwala poczucie dumy narodowej, a także zachęca do dbałości o narodowe dziedzictwo i do zainteresowania historią Polski.