W roku szkolnym 2022/2023 uczestniczyliśmy w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym "Trzymaj formę". Jest to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Oto nasz certyfikat.
Ogólnopolski Konkurs Wzrostu Kryształów
- 14.06.2023
Uczennice klasy 8b: Sabina Sachs oraz Nadia Kwiatoń, uczęszczające na kółko chemiczne wzięły udział w X Ogólnopolskim Konkursie Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej 2023.
Konkurs polegał na wyhodowaniu dowolną metodą jak najlepszej jakości kryształów dowolnie wybranych związków, które nie figurują w wykazach substancji niebezpiecznych dla zdrowia.
Uczennicom udało się wyhodować piękne kryształy: niebieskie kryształy z siarczanu miedzi oraz czarne z ałunu chromowo – potasowego.
Za udział w konkursie uczennice otrzymały certyfikaty.
Gratulujemy!
Festyn szkolny
- 13.06.2023
W piątek 2 czerwca mieliśmy okazję wziąć udział w naszej tradycyjnej szkolnej imprezie, czyli dorocznym festynie z okazji Dnia Dziecka. W tym roku uczniowie Przedszkola w Modrzewiowym Ogrodzie i Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Pukowca bawili się pod hasłem przewodnim naszego festynu: "Ale cyrk"!
Podczas starannie zaplanowanej imprezy, o rozrywkę zadbały następujące środowiska:
- harcerze,
- siatkarze Jastrzębskiego Węgla,
- grupa teatralna „Art Voyage”,
- fundacja Kejbi,
- studio tańca Vibe,
- klasa medyczna ZSO Pawłowice,
- Batalion Wojska Polskiego z Gliwic,
- Pawłowicki Klub Karate Kyokushin,
- UKS Judo,
- UKS Budo.
Wśród atrakcji znalazły się też alpaki, dmuchańce, zabawy z animatorem, dyskoteka na świeżym powietrzu, liczne mini-konkursy, zawody sportowe i fotobudka.
Nasza zabawa mogła się odbyć dzięki pracy wielu zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie osobom, których nie sposób wszystkich wymienić. Niemniej szczególne podziękowania kierujemy do:
- Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Pani Anny Ganiek za wiele tygodni pracy przy organizacji, załatwianiu formalności i dopieszczaniu programu naszego festynu;
- Rady Rodziców naszej szkoły i przedszkola za pomoc przy organizacji i wiele godzin intensywnej pracy w dniu festynu;
- naszym Paniom kucharkom, za pyszną grochówkę;
- wszystkim wymienionym wyżej grupom i środowiskom, które realnie wspierały nas swoją obecnością i wspólną zabawą;
- nauczycielom za nadzór i opiekę nad uczniami oraz liczne oddolne inicjatywy zabawowe;
- uczniom za obecność i bezpieczną, radosną zabawę!
Dziękujemy wszystkim raz jeszcze za wspólną zabawę i już nie możemy doczekać się kolejnego świetnego festynu!
11
Ogólnopolski konkurs "Surowce mineralne wokół nas"
- 12.06.2023
Końcem maja trzy uczennice naszej szkoły: Zuzanna Polak kl. 6b, Julia Detka kl. 7a oraz Nadia Kwiatoń kl. 8b wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie pt. "Surowce mineralne wokół nas - ich pochodzenie i wykorzystanie".
Ogromnie się cieszymy, że Nadia Kwiatoń zdobyła II miejsce w kat. praca pisemna dla uczniów klas VII-VIII i szkół ponadpodstawowych. Organizatorem zmagań był Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Konkurs był elementem realizowanego przez Instytut projektu "Edukacja surowcowa elementem bezpieczeństwa surowcowego państwa" finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, a jego cel skupiał się na popularyzacji wiedzy na temat górnictwa i surowców mineralnych oraz ich znaczenia gospodarczego z uwzględnieniem zagadnień rekultywacji terenów pogórniczych.
Oto fragment eseju Nadii, w którym uczennica przedstawiła swoją sąsiadkę - kopalnię KWK Pniówek i podjęła próbę analizy oraz oceny funkcjonowania w pobliżu zakładu. (...) Górnictwo w moim życiu to element, który towarzyszy mi od najmłodszych lat. Kopalnia to nie tylko moja sąsiadka, ale przede wszystkim żywicielka mojej rodziny. Z górnictwem związany był mój pradziadek, dziadek, tata i kilku dalszych członków rodziny. To niemal tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, która identyfikuje i utożsamia mnie z moim regionem – Górnym Śląskiem. (...) Życie w cieniu szybu może być trudne, ale mieszkańcy takich społeczności często łączą się, aby budować wspólnoty oparte na solidarności i wzajemnym wsparciu. Poprzez edukację, dialog i aktywność społeczną można dążyć do stworzenia zrównoważonych i bezpiecznych społeczności, które będą równocześnie rozwijać się gospodarczo. Rozwój wspólnoty lokalnej zdecydowanie wspierany jest wskutek realizacji przez kopalnię idei społecznej odpowiedzialności biznesu. Przejawia się to poprzez działalność Fundacji JSW, która dofinansowuje lokalne imprezy czy inwestycje.
Jako podsumowanie pracy Nadia pokusiła się o opisanie przestrzeni jej najbliższej ojczyzny (...) Marzę, by wykorzystać potencjał, który stwarza bliskość terenów górniczych. Przede wszystkim odnosi się to do terenu tzw. hałd górniczych, które byłyby idealnym terenem rekreacji i wypoczynku. Oczami wyobraźni widzę jak sunę po śnieżnej pokrywie na sankach. To także idealne miejsce, by stworzyć tory do uprawiania sportów zimowych takich jak narciarstwo zjazdowe czy narciarstwo biegowe. Chciałabym także, aby na terenie mojej sąsiadki stworzyć Muzeum Dziedzictwa Górnego Śląska lub Centrum Edukacji, w których mieszkańcy innych regionów mogliby poznawać specyfikę funkcjonowania i pracy w kopalni węgla kamiennego, a przez to lepiej rozumieć tradycję górniczą.Serdecznie gratulujemy sukcesu!
Gala rozdania nagród w konkursie geologicznym
- 12.06.2023
Miło nam poinformować, że Zuzanna Polak uczennica klasy 6b zdobyła tytuł laureata w XXIV Finale Regionalnego Konkursu Geologicznego (część plastyczna) pod hasłem "Geologiczna różnorodność Ziemi". Celem konkursu było upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o dziedzictwie naturalnym, konieczności i możliwościach jego ochrony. Rywalizacja ukierunkowana była na zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną środowiska, a w szczególności na uświadomienie osobistej odpowiedzialności każdego człowieka za jego stan.
2 czerwca Zuzia odwiedziła Górnośląski Oddział Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu i wzięła udział w uroczystej gali rozdania nagród. Nasza uczennica uczestniczyła także w wykładzie nt. georóżnorodności Ziemi oraz obejrzała fascynujące zbiory skał, minerałów i skamieniałości charakterystyczne dla Górnośląskiego Zagłębia Węglowego.W tym samym konkursie udział brała także Laura Serwotka z klasy 6b.
Serdecznie gratulujemy.
4
Kraj w pudełku - projekt z geografii
- 10.06.2023
W ramach podsumowania zagadnień geografii regionalnej Europy oraz Ameryki Południowej i Północnej chętni uczniowie klas 6 i 8 przygotowali swoje pudełka dotyczące wybranego kraju. Zerknijcie na ich wspaniałe i kreatywne ujęcie zagadnień ogólnogeograficznych Francji, Brazyli, USA, Meksyku, Turcji, Argentyny czy Kanady.
Olimpusek z matematyki
- 06.06.2023
29 marca 2023 roku dziesięcioro uczniów klas I-III wzięło udział w kolejnej edycji olimpiad dla najmłodszych Olimpusek - sesja wiosenna. Olimpiada OLIMPUSEK z matematyki przeznaczona dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej, przeprowadzona była w trzech kategoriach: klasa I, klasa II, klasa III. Treść sprawdzianów pozwalała sprawdzić uczniom umiejętność myślenia matematycznego, rozpoznawania podstawowych figur, rozwiazywania prostych równań, liczenia i porównywania miar.
Sukcesem mogą się pochwalić uczniowie klas III.
Ogólne wyniki trzecioklasistów:
Szkoła - 167 punktów – 79,52%
Województwo – 149 punktów – 70,95%
Cała Polska – 151 punktów – 71,90%
Sukcesy indywidualne:
Natan Stachowski – 9 miejsce – Dyplom laureata
Adrianna Zarzycka – 14 miejsce – Dyplom laureata
Gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.
#Odlotowyniewidomy
- 06.06.2023
Pierwszy czerwca był w naszej szkole wyjątkowym dniem nie tylko z okazji obchodzonego Dnia Dziecka, ale również ze względu na obecność specjalnego gościa, który odwiedził nasza placówkę. Pan Sebastian Grzywacz - #Odlotowyniewidomy, bo o nim mowa, poprowadził w stołówce szkolnej bardzo ciekawe warsztaty dla uczniów starszych klas.
Uczniowie mogli dowiedzieć się jak osoba z niepełnosprawnością wzroku korzysta z telefonu, social mediów i nowoczesnych technologii. Poruszane były również tematy związane z tolerancją osób niepełnosprawnych czy pomocą osobom niewidomym.
Panu Sebastianowi towarzyszył jego pies przewodnik rasy Chesapeake Bay Retriever – Waldek, który nie tylko pomaga Panu Sebastianowi w codziennych czynnościach, ale jest również jego największym przyjacielem.
Serdecznie dziękujemy Panu Sebastianowi za tak ciekawe warsztaty i zapraszamy ponownie.
Konkurs biblioteczny - wyniki
- 01.06.2023
Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki bibliotecznego konkursu plastycznego „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka!”. Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej naszą bibliotekę szkolną.
I miejsce - Miłosz Rejman - kl. I b
II miejsce - Magdalena Tokarczyk - kl. II c
III miejsce - Emila Węcel - kl. II b
Wyróżnienia otrzymały :
Martyna Foltyn - kl. II a
Julia Nowak - kl. II a
Milena Polit - kl. II a
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wykonane prace i gratulujemy zwycięzcom.
Uroczystość Dnia Matki w klasie II a
- 31.05.2023
Dzień Matki to jedno z najpiękniejszych świąt w ciągu całego roku, wypełnione kwiatami i serdecznymi życzeniami. Jedno słowo - mama, ileż kryje w sobie treści. Z nim związane są zawsze najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, pierwsze radości, troski, marzenia, tęsknoty. Każdy z nas chowa w sercu wdzięczność za to, że dała nam największy skarb – życie. Uczniowie klasy II a uczcili to piękne święto w sposób szczególny, wykonując specjalnie dla swoich mam portrety oraz pisząc piękne listy, w których wyrazili wdzięczność, szacunek i miłość. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, na który składały się piosenki, tańce i teksty o mamie. Spotkanie dodatkowo uprzyjemnił słodki poczęstunek.
Szkolny konkurs z języka angielskiego dla klas III
- 31.05.2023
10 maja uczniowie klas III wzięli udział w konkursie wiedzy z języka angielskiego „Językowe potyczki”. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce Paweł Janiszewski z klasy III c,
II miejsce Artur Ruszczyk z klasy III c, Lena Paszenda z klasy IIIb
III miejsce Natan Stachowski z klasy III b
Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.
Laureat Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych
- 24.05.2023
W czwartek 18 maja w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, uczeń naszej szkoły odebrał zaświadczenie laureata Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Marek Paszenda został laureatem z fizyki. Ucznia do konkursu przygotowała Pani Joanna Gryboś.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Warsztaty etnologiczne "Papierowy zawrót głowy"
- 24.05.2023
16 maja 2023 r. dzieci klasy II c zostały zaproszone do Gminnej Biblioteki Publicznej filia Osiedle na warsztaty etnologiczne ,,Papierowy zawrót głowy”. Podczas zajęć uczniowie poznali historię powstania papieru, zostali zapoznani z materiałami, na których pisano w przeszłości oraz dowiedzieli się różnych ciekawostek na temat kreatywnego recyklingu. W części praktycznej warsztatów dzieci rozwijały zdolności manualne oraz wyobraźnię. Uczniowie moczyli ręce w ciepłej pulpie, aby wydobyć papierową masę, odsączyć ją oraz stworzyć z niej ciekawe dzieła. Z ręcznika papierowego uzyskały papier czerpany i używając wyobraźni dzieci zatopiły w nim suszone kwiaty rumianku, lawendy, róży oraz tworzyły własne wzory wykorzystując kolorowe barwniki.
2
Powiatowy Konkurs Filozoficzno-Literacki
- 22.05.2023
Krzysztof Welchar z kl. VI b uzyskał tytuł laureata, a Zuzanna Polak z kl. VI b zdobyła wyróżnienie w powiatowym konkursie filozoficzno-literackim "Jak żyć?".
11 maja 2023 r. w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie odbyło się podsumowanie powiatowego konkursu filozoficzno-literackiego "Jak żyć?". Uczestnicy mieli za zadanie zredagować pracę pisemną w formie eseju, opowiadania lub reportażu na temat współczesnego świata i uniwersalnych wartości nadających sens życiu człowieka. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Zuzanna Polak kl. VI b, Krzysztof Welchar kl. VI b, Nadia Kwiatoń kl. VIII b.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Gminny Konkurs Recytatorski
- 22.05.2023
9 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach odbył się gminny konkurs recytatorski "Poezja Mistrzyni Szymborskiej". Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin poetki.
Naszą szkołę w konkursie reprezentowało sześcioro uczniów: Bartosz Krawczyk kl. IV a, Filip Kwiatoń kl. IV c, Michalina Polak kl. IV c, Wiktor Kaniecki kl. VI a, Maja Górak kl. VIII a, Nadia Kwiatoń kl. VIII b. Wszyscy uczestnicy pięknie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie.Wyniki konkursu:
III miejsce zajęła Nadia Kwiatoń kl. VIII b,
wyróżnienia zdobyli: Wiktor Kaniecki kl. VI a, Filip Kwiatoń kl. IV c.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Kangur Matematyczny 2023
- 20.05.2023
16 marca 2023 r. 28 uczniów naszej szkoły wzięło udział w kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny 2023”, którego celem jest popularyzacja matematyki wśród uczniów.
Konkurs przeprowadzono w pięciu kategoriach:
· Żaczek (5 ucz. z klasy II)
· Maluch (9 ucz. z klas III – IV)
· Beniamin (9 ucz. z klas V – VI)
· Kadet (5 ucz. z klas VII – VIII)
Sukcesem okazało się, że dwie uczennice otrzymały wyróżnienie:
Paszenda Weronika – uczennica kl. 4 c
Wiktoria Gazda – uczennica kl. 6 b
Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów.
Ogólnopolski Konkurs Geolang
- 19.05.2023
Końcem kwietnia pięciu uczniów naszej szkoły wzięło udział w pierwszym etapie Ogólnopolskiego Konkursu Lingwistyczno-Geograficznego GEOLANG. Byli to chłopcy z klasy 8d: Oliwier Stamm, Patryk Prządka, Jakub Paździor, Fabian Rusek oraz Szymon Chrzanowski. Zmagania polegały na uzupełnieniu testu w języku angielskim, którego pytania dotyczyły zagadnień ogólnogeograficznych świata. Spośród naszej "piątki" najlepszy okazał się Szymon Chrzanowski, który 16 maja przystąpił do II (ustnego) etapu konkursu. Swoją rywalizację zakończył na X miejscu.
Serdecznie gratulujemy!
Szkolny Konkurs Mapoznawca - wyniki
- 19.05.2023
Z okazji Dnia Ziemi odbył się szkolny konkurs geograficzny pt. "Mapoznawca" dla uczniów klas 5-8. Zmaganie turniejowe polegało na rozpoznawaniu i nazywaniu obiektów geograficznych, które są charakterystyczne dla poszczególnych kontynentów. Ponadto konkurs rozwijał zainteresowania geograficzne uczniów, rozbudzał ciekawość świata i kształtował umiejętności wykorzystania TIK w naukach o Ziemi. Zwycięzcami quizu zostali: Szymon Chrzanowski z kl. 8d, Jakub Paździor z kl. 8d oraz Michał Gabryel z kl. 8b.
Serdecznie gratulujemy!
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.
Przysłowia mądrością narodów
- 19.05.2023
11 maja br. odbył się szkolny konkurs adresowany dla uczniów klas 7-8 „Przysłowia mądrością narodów”. Celem konkursu było wzbogacenie wiedzy o przysłowiach w różnych językach, które są elementem kultury narodu i ogromną skarbnicą wiedzy. Uczestniczyło w nim 14 uczniów, którzy wykazali się dużą znajomością przysłów. Mistrzem złotych myśli okazał się Jakub Paździor z klasy 8d, drugie miejsce przypadło Wiktorii Rak z klasy 8b, trzecie zajęli następujący uczniowie: Zofia Boruszewska z kl. 8a, Natalia Wodzińska z kl. 8c i Szymon Chrzanowski z kl. 8d. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.
Konkurs przygotowali nauczyciele języków obcych we współpracy z biblioteką szkolną.
Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie