Końcem maja trzy uczennice naszej szkoły: Zuzanna Polak kl. 6b, Julia Detka kl. 7a oraz Nadia Kwiatoń kl. 8b wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie pt. "Surowce mineralne wokół nas - ich pochodzenie i wykorzystanie".
Ogromnie się cieszymy, że Nadia Kwiatoń zdobyła II miejsce w kat. praca pisemna dla uczniów klas VII-VIII i szkół ponadpodstawowych. Organizatorem zmagań był Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Konkurs był elementem realizowanego przez Instytut projektu "Edukacja surowcowa elementem bezpieczeństwa surowcowego państwa" finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, a jego cel skupiał się na popularyzacji wiedzy na temat górnictwa i surowców mineralnych oraz ich znaczenia gospodarczego z uwzględnieniem zagadnień rekultywacji terenów pogórniczych.
Oto fragment eseju Nadii, w którym uczennica przedstawiła swoją sąsiadkę - kopalnię KWK Pniówek i podjęła próbę analizy oraz oceny funkcjonowania w pobliżu zakładu. (...) Górnictwo w moim życiu to element, który towarzyszy mi od najmłodszych lat. Kopalnia to nie tylko moja sąsiadka, ale przede wszystkim żywicielka mojej rodziny. Z górnictwem związany był mój pradziadek, dziadek, tata i kilku dalszych członków rodziny. To niemal tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, która identyfikuje i utożsamia mnie z moim regionem – Górnym Śląskiem. (...) Życie w cieniu szybu może być trudne, ale mieszkańcy takich społeczności często łączą się, aby budować wspólnoty oparte na solidarności i wzajemnym wsparciu. Poprzez edukację, dialog i aktywność społeczną można dążyć do stworzenia zrównoważonych i bezpiecznych społeczności, które będą równocześnie rozwijać się gospodarczo. Rozwój wspólnoty lokalnej zdecydowanie wspierany jest wskutek realizacji przez kopalnię idei społecznej odpowiedzialności biznesu. Przejawia się to poprzez działalność Fundacji JSW, która dofinansowuje lokalne imprezy czy inwestycje.
Jako podsumowanie pracy Nadia pokusiła się o opisanie przestrzeni jej najbliższej ojczyzny (...) Marzę, by wykorzystać potencjał, który stwarza bliskość terenów górniczych. Przede wszystkim odnosi się to do terenu tzw. hałd górniczych, które byłyby idealnym terenem rekreacji i wypoczynku. Oczami wyobraźni widzę jak sunę po śnieżnej pokrywie na sankach. To także idealne miejsce, by stworzyć tory do uprawiania sportów zimowych takich jak narciarstwo zjazdowe czy narciarstwo biegowe. Chciałabym także, aby na terenie mojej sąsiadki stworzyć Muzeum Dziedzictwa Górnego Śląska lub Centrum Edukacji, w których mieszkańcy innych regionów mogliby poznawać specyfikę funkcjonowania i pracy w kopalni węgla kamiennego, a przez to lepiej rozumieć tradycję górniczą.
Serdecznie gratulujemy sukcesu!