W ostatni poniedziałek kwietnia uczniowie klas ósmych wraz z nauczycielami uczestniczyli w wyjątkowej, choć trudnej lekcji historii w Muzeum Aschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz to najbardziej rozpoznawalny symbol i miejsce ludobójstwa na świecie. Od 1945 r. tereny byłego obozu odwiedziło ponad 50 mln osób z całego świata. W tym roku obchodziliśmy 80-tą rocznicę jego wyzwolenia.
Podczas zwiedzania uczniowie zaznajomili się z trudami codziennego życia w obozie I - Auschwitz i obozie II- Birkenau, z przerażającą historią eksperymentów doktora Mengele ora z losem kilku więźniów, w tym księdza Maksymiliana Marii Kolbego.
Niezwykle wzruszające było dla wszystkich przejście przez słynną bramę, na której widnieje napis „Arbeit macht Frei”, oddanie czci poległam przy Ścianie Śmierci, spacer przez pomieszczenia, w który wyeksponowane są osobiste rzeczy byłych więźniów: okulary, buty, walizki, naczynia, ubrania oraz zdjęcia i przede wszystkim zobaczenie jedynej zachowanej komory gazowej.
Ta żywa lekcja historii wywołała wiele emocji, od przerażenia po ogromne poruszenie, ale także wzbudziła przekonanie, że każdy powinien odwiedzić to muzeum. Auschwitz pozwala choć trochę zrozumieć, jakie okrucieństwo niesie ze sobą wojna i jakie skutki ma nienawiść do drugiego człowieka. Po takiej wycieczce szczególnie warto zakorzenić w sobie słowa niedawno zmarłego byłego więźnia Auschwitz Mariana Turskiego, że warto zawsze postępować przyzwoicie, pamiętać o historii, która się powtarza i nigdy nie być obojętnym.